schody aluminiowe

Aluminiowe schody – czy warto?

Wśród materiałów, które wyróżniają się trwałością oraz wyjątkową wytrzymałością, wymienić można aluminium. Zyskuje ono przewagę nad innymi materiałami z tego względu, że równocześnie z dobrymi parametrami technicznymi charakteryzuje się niebywałą lekkością. Aluminiowe okna oraz drzwi są już coraz częściej kupowane, ale oprócz stolarki otworowej, z tego materiału wykonuje się także… schody.

Schody aluminiowe są lekkie

schody aluminioweLekkie schody aluminiowe charakteryzuje najlepszy poziom wytrzymałości. Dzięki temu, że materiał ten jest łatwy w obróbce, można bez problemu uzyskać różne kształty oraz rozmiary stopni schodowych, wszystko idealnie dopasowane do naszych wymagań. W ten sposób schody z aluminium mogą prezentować się dobrze w każdym nowoczesnym wnętrzu. Jeżeli posiadamy salon w nowoczesnym stylu, wówczas możemy być pewni, że takie schody aluminiowe idealnie wpasują się w wystrój. Równie często takie schody są wykorzystywane jako schody zewnętrzne, na przykład prowadzące na zaplecze jakiegoś budynku. Aluminium może być pokrywane specjalnymi farbami oraz lakierami o działaniu ochronnym. Takie powłoki sprawiają, że schody aluminiowe są odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych – zarówno na opady, jak i na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę oraz na promienie UV.

schody aluminiowePonadto aluminium nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury, a także nie zmienia barwy. Jak widać, zarówno w zastosowaniach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, lekkie schody aluminiowe sprawdzają się idealnie. Zalet jest jednak o wiele więcej. Aluminium to materiał, który nie wymaga specjalnej konserwacji. Bez problemu utrzymamy takie schody w czystości, do pozbywania się zanieczyszczeń wystarczą bowiem standardowe środki chemiczne. Konstrukcje aluminiowe dostępne są w szerokim wyborze kolorów, a nawet faktur – bez problemu dostaniemy schody, które imitują drewno lub też naśladują stal. Ciekawą opcją są też schody aluminiowe z wypełnieniem szklanym. Jak widać, schody aluminiowe są warte zakupu ze względu na swoje zalety. Aluminium to w końcu naprawdę wdzięczny materiał, chociaż niestety należy stwierdzić, że posiada także pewne wady.

Przede wszystkim z pewnością ekolodzy będą zawiedzeni, gdyż aluminium wytwarzane jest z rudy boksytu, a jest to źródło nieodnawialne. Wytwarzanie aluminium zabiera spore nakłady energii, dlatego nie jest to rozwiązanie zbyt przyjazne dla środowiska. Znając zalety i wady, każdy sam może rozważyć, czy zakup wyrobów z aluminium to rozwiązanie godne uwagi, które sprawdzi się w naszym domu.