zabudowa kuchenna na wymiar

Aranżacja kuchni – czego unikać?

Kuchnia jest pomieszczeniem, do którego zaglądamy codziennie i to nie jeden raz. To tam przyrządzamy posiłki i tam je spożywamy. Tam przygotowujemy sobie smaczną kawę. Przy projektowaniu tego wnętrza, powinniśmy wziąć więc pod uwagę nie tylko estetykę, ale także ergonomię. W kuchni funkcjonalność jest bardzo ważna.

Zabudowa dobrze dopasowana

zabudowa kuchenna na wymiar Przy projektowaniu pomieszczenia, rozplanujmy odpowiednio strefy, które powinny się w nim znaleźć. Do nich dopasowana zostanie zabudowa kuchenna na wymiar. Pierwszą ze stref jest oczywiście strefa przygotowywania posiłków. Chodzi tutaj oczywiście o robocze blaty, na których będziemy kroić, stawiać deski, miski i tak dalej. Obok powinna znaleźć się strefa gotowania, w której podstawowym urządzeniem jest kuchenka z piekarnikiem. Nie może zabraknąć także strefy zmywania, w której umieszczony jest zawsze zlewozmywak, a obecnie w nowoczesnych mieszkaniach także zmywarka. Konieczna jest również strefa przechowywania naczyń i przyrządów kuchennych, a więc szafki z półkami i szufladami, w których będziemy trzymać wszystko, czego w aktualnej chwili nie wykorzystujemy. I oczywiście bardzo ważna jest strefa zapasów – szafki na żywność, spiżarka oraz lodówka. Wyznaczając te miejsca, możemy łatwo określić, ile mebli będzie nam potrzebnych.

zabudowa kuchenna na wymiar Decydując się zaś na zabudowę kuchenną na wymiar, będziemy mieć pewność, że meble będą idealnie dostosowane do naszych oczekiwań, nie będzie ich ani za dużo, ani za mało. W ten sposób optymalnie wykorzystamy całą dostępną przestrzeń i żaden jej skrawek się nie zmarnuje. Składając zamówienie u producenta mebli, najpierw wykonajmy dokładne pomiary kuchni. Pamiętajmy o tym, że blaty robocze powinny mieć odpowiednią wysokość – aby na stojąco dobrze nam się z nich korzystało. Wszystko zależy od naszego wzrostu, zazwyczaj w salonach meblowych dostępne są szafki o standardowej wysokości 85 cm, jednakże w przypadku mebli na wymiar producent dostosuje się do naszych szczególnych wymagań. Jednym z błędów jest wybór niedopasowanej do swojego wzrostu wysokości. Ale kolejny błąd to aranżacja kuchni w ciemnej kolorystyce – połączenie ciemnych mebli z ciemnym kolorem ścian może przynieść niezbyt miły dla oka efekt.

To rozwiązanie może sprawdzić się w dużych pomieszczeniach, jednak w tych niewielkich należy tego unikać – bo ciemne barwy optycznie zmniejszą przestrzeń, a jest to z pewnością efekt niepożądany. Jasne kolory ścian oraz mebli sprawią, że kuchnia będzie wydawać się bardziej przestronna oraz ładnie rozświetlona. Pamiętajmy też o dobrej wentylacji, a aranżacja będzie i atrakcyjna, i funkcjonalna.