nawierzchnie sportowe podkłady

Cechy doskonałej nawierzchni sportowej

Sportowe nawierzchnie są istotnymi elementami każdego boiska niezależnie od tego, gdzie się ono znajduje – czy na zewnątrz, czy w środku budynku. Dzięki niej można osiągać w sporcie lepsze wyniki, co może zostać między innymi osiągnięte poprzez zwiększenie przyczepności. Równie istotne jest także bezpieczeństwo i wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ nieodpowiednio dobrana konstrukcja może powodować nawet problemy z szeroko pojętym układem kostnym lub ogólną kondycją organizmu.

Czym są podkłady w nawierzchni sportowej?

nawierzchnia sportowa z podkładamiWyjątkowo istotnym truizmem jest powiedzenie, że nawierzchnie sportowe powinny cechować się między innymi wysoką wytrzymałością. Jest to spowodowane przede wszystkim dużym stopniem eksploatacji tego typu konstrukcji. Jak wiadomo, podczas treningów czy zawodów sportowych kilkadziesiąt stóp uderza o parkiet, co może powodować jego regularne niszczenie poprzez tworzenie regularnych, pozornie niewidocznych mikropęknięć. Konieczne jednak jest także branie pod uwagę wszelkich możliwości upadków, o które w szeroko pojętym sporcie nie jest wcale trudno. W związku z tym podłogi powinny zapewniać odpowiednią ochronę oraz zapobiegać bolesnym stłuczeniom mogących doprowadzić nawet do nieprzyjemnych w skutkach kontuzji. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się stosunkowo tanie akrylowe nawierzchnie sportowe z podkładami.

nawierzchnie sportowe podkładyDzięki wcześniej wspomnianym podkładom zawodnicy będą mieli zapewniony odpowiedni komfort, a co za tym idzie, będą mogli osiągnąć w sporcie zdecydowanie lepsze wyniki. Zapewniają dodatkowo dobrą amortyzację i sprężystość, dzięki której na ciało nie będą działać niezdrowe dla organizmu siły powodujące uszkodzenia kręgosłupa. Podczas upadków pozwolą także na jego zamortyzowanie, co z kolei pomoże uniknąć długotrwałych, bolesnych kontuzji. Warto zauważyć, że nawierzchnie sportowe z podkładami cechują się również szeroko pojętą odpornością – na promienie ultrafioletowe, na ścieranie oraz kolce, na zmienne warunki atmosferyczne, a poza tym okazują się przepuszczalne dla wody, co z kolei pozwoli na niegromadzenie się wody na boisku.

Nawierzchnie sportowe są istotnymi elementami, jeśli weźmie się pod uwagę sporty z różnych dziedzin, a w szczególności dyscypliny zespołowe jak piłka nożna czy na przykład siatkówka. Powinny zapewniać wysoki komfort, a także wygodę, dzięki którym sportowcy będą mogli ćwiczyć lub oddawać się aktywności fizycznej w warunkach dogodnych, bez najmniejszego ryzyka wystąpienia kontuzji lub uszczerbków na zdrowiu. Powinny również zapewniać wytrzymałość na tarcie oraz uszkodzenia mechaniczne.