otwarte drewniane altanki ogrodowe

Co jest potrzebne do montażu drewnianej altanki

Altanka ogrodowa może być doskonałym miejscem na spędzanie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jej wielkość oraz wygląd zależą jednak tylko od nas samych – od naszego gustu, a także od budżetu. Znaczenie ma też wielkość ogrodu, ponieważ w przypadku małych przestrzeni duże altanki nie będą prezentowały się zbyt dobrze. Biorąc to pod uwagę, możemy zaprojektować taką altankę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Szybkie stawianie drewnianej altany

otwarte drewniane altanki ogrodoweProducenci proponują nie tylko otwarte altanki kwadratowe lub prostokątne, ale także takie oparte na podstawie sześcio- lub ośmiokątnej, a także na podstawie koła! Takie konstrukcje dają nam szereg interesujących rozwiązań aranżacyjnych. Niezależnie od wybranego kształtu drewnianej altanki, każdą z nich możemy zamontować w ogrodzie samodzielnie. Producent dostarczy nam prefabrykowane części, które wystarczy w odpowiedni sposób ze sobą połączyć. Musimy najpierw zaopatrzyć się w szereg niezbędnych urządzeń oraz akcesoriów. Przede wszystkim potrzebna nam będzie drabina, a także sprzęt taki jak młotek, wiertarka, piła. Nie zapomnijmy o poziomicy oraz o miarce. Najlepiej do prac ubrać też rękawice, aby przez przypadek nie skaleczyć się drewnianą drzazgą. Standardowo producent prefabrykowanych altan z drewna dostarczy nam komplet elementów konstrukcyjnych, w skład którego wchodzą materiały pod fundament, a także słupy konstrukcyjne (ich ilość jest zależna od kształtu podstawy altanki), krokwie dachowe oraz murłaty, ażurowe ścianki.

otwarte drewniane altanki ogrodoweNawet w otwartych altankach wykonywana jest podłoga, dlatego dostaniemy od producenta także materiał na posadzkę, mogą to być deski tarasowe lub płytki ceramiczne czy też kostka brukowa. W przypadku drewnianej altanki chyba najlepiej jest wybierać także drewniane wykończenie podłogi, aby stworzyć spójną całość. Z kolei jeśli chodzi o pokrycie dachu, tutaj także mamy do wyboru deski, ale też blachę dachową, papę, strzechę czy też gonty. Sami zaś musimy zadbać o preparaty do konserwacji drewna, jeśli producent dostarcza wymienione części w stanie surowym. Posiadając dostarczony przez producenta zestaw części oraz niezbędne narzędzia, możemy przystąpić do montażu. Z reguły nie jest to zadanie pracochłonne, jeżeli mamy kogoś do pomocy. Dzięki temu prace idą naprawdę sprawnie. Stawiając otwarte drewniane altanki ogrodowe, możemy zrezygnować z fundamentu, zaś większe altanki otwarte należy postawić na stopach fundamentowych.

W następnym kroku łączymy ze sobą ścianki ażurowe za pomocą elementów mocujących. Wymieniona wcześniej drabina przyda się do stawiania dachu. Z pomocnikiem na pewno prędko sobie poradzimy ze stawianiem altany.