Co na ścianę – tynki i panele 3D

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem na wykończenie ścian była tapeta. Jej zaletą z pewnością było różnorodność wzorów, co dawało wiele możliwości aranżacyjnych. Po tapetach przyszedł czas na farby. Z początku nikt nie myślał nawet o tym by mieszać kolory na ścianach.

Panele dekoracyjne do każdego wnętrza

panele dekoracyjne 3DZ reguły były one jednolite co czyniło ściany mało atrakcyjne, w związku z tym szybko zaczęto szukać urozmaiceń dla jednokolorowych ścian. Często malowano ściany jednego pokoju na różne kolory bądź wykorzystywano geometryczne kształty, następnie pojawiła się moda na naklejki ścienne i szablony do malowania. Niekiedy łączono farbę z kilkoma paskami tapety by uzyskać jeszcze ciekawszy efekt. Użycie farby do wykończenia wnętrz miało o tyle swoje zalety iż nie wymaga pracochłonnego naklejania tapet, a malowanie przebiega w sposób relatywnie szybki. Dodatkowo dzisiejsza technologia produkcji farb umożliwia nam uzyskanie farb zmywalnych, z których łatwo jest usunąć wszelkie plamy, szybkoschnących itd. Jednak moda zawsze przemija w związku z tym przyszedł czas na zupełnie inne rozwiązanie, którym są tynki dekoracyjne.

Tynki od farb są o tyle lepsze, że nie mają jednolitej, gładkiej struktury w związku z czym są dużo ciekawsze niż zwykła farba. Obecnie w sklepach możemy zakupić tynki już barwione bądź samodzielnie je pomalować. Ciekawym rozwiązaniem jest tynk trawertyn imitujący naturalny kamień. Z pewnością godne polecenia są częstochowskie tynki Luxmal. Jest to jedna z wiodących firm zajmująca się sprzedażą tynków dekoracyjnych. Innym ciekawym rozwiązaniem, na wykończenie ścian z pewnością są panele. Do niedawna królowały panele drewniane, dziś natomiast na topie są panele dekoracyjne 3D do każdych wnętrz wyglądem nieco przypominające tynki dekoracyjne, jednak są znacznie łatwiejsze w montażu. Nie wymagają rozrabiania masy i nakładania jej na ścianę, a także długiego czasu oczekiwania aż ściana wyschnie. Jednak wybierając takie rozwiązanie musimy liczyć się z wyższą ceną. Przykładowo panele Loft System znajdziemy w cenie od 50 do 80 zł za sztukę. Panele dekoracyjne 3D najlepiej prezentują się w zastosowaniu na jednej ścianie by nie dawać poczucia optycznego pomniejszenia metrażu.

Pozostałe ściany zaś warto pomalować farbą w kontrastowym kolorze. Mimo, że panele nowoczesne panele 3D nie są jednym z najtańszych rozwiązań jednak z pewnością warto wziąć je pod uwagę podczas aranżacji wnętrza, gdyż efekt końcowy daje niesamowite wrażenie przestrzeni i szynku, jednocześnie wprowadzając nutę nowoczesnego stylu do naszego pomieszczenia.