przydomowa oczyszczalnia ścieków

Co warto wiedzieć o budowie studni głębinowej?

Studnie głębinowe są coraz popularniejsze wśród mieszkańców gospodarstw i domków jednorodzinnych. Pozwalają na czerpanie bardzo czystej wody z głębokich źródeł niemalże za darmo. Niemalże, ponieważ cały koszt eksploatacji sprowadza się do działania pompy głębinowej, która wydobywa wodę. Oznacza to całkowicie uniezależnienie od miejskich wodociągów, na czym zależy wielu z nas.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie ma zalety?

przydomowa oczyszczalnia ściekówNależy jednak pamiętać, ze decydując się na studnię głębinową musimy wziąć pod uwagę szereg innych następstw. Przede wszystkim woda ze studni musi być filtrowana i uzdatniana, by nadawała się do picia. Po tych procesach jest ona znacznie smaczniejsza i zdrowsza, niż ta, którą dostarczają nam miejskie wodociągi. Jest mimo wszystko dodatkowy koszt i konieczność monitowania stanu i składu wody. Kolejnym następstwem wywiercenia studni głębinowej jest konieczność odprowadzania ścieków. Chcąc robić to w ekologiczny i tani sposób możemy zdecydować się na oczyszczalnię ścieków. Drugą opcją jest znacznie częściej stosowane szambo. Biologiczna, skuteczna przydomowa oczyszczalnia ścieków ma tę zaletę, że korzystanie z niej generuje minimalne koszty, co rekompensuje wysoki koszt zakupu i montażu. Jej działanie jest bardzo proste i polega na usuwaniu zanieczyszczeń z brudnej wody, a następnie kierowanie jej do wód gruntowych lub pobliskich zbiorników. Decydując się na to rozwiązanie zyskujemy tak naprawdę bardzo wygodny, bezobsługowy system, który nie wymaga specjalistycznej wiedzy do stosowania go. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest stosowana przez niewiele osób ze względu na ilość miejsca jaką potrzebuje. Jeśli dołożymy do tego miejsce na studnię, to spora część działki może być zajęta. Dlatego większość z nas decyduje się na szambo plastikowe lub betonowe. Jest ono co prawda tańsze w zakupie, ale znacznie droższe w eksploatacji. Podstawą szamba jest zbiornik szczelny, który gromadzi ścieki. Nie posiada on odpływu, dlatego gromadzone odpady muszą być usuwane mechanicznie za pomocą beczkowozu. Jest to dosyć uciążliwe, niezbyt tanie, a w trakcie mogą przedostawać się nieprzyjemne zapachy. Ostatnią kwestią, o której należy pamiętać podczas budowy studni jest doprowadzanie wody do budynku oraz podgrzewanie jej.

Tutaj warto zdecydować się na pompy ciepła, które jednocześnie podgrzewają wodę, ogrzewają pomieszczenie i działają jak klimatyzator lub rekuperator. Są więc one bardzo praktycznym i bezobsługowym rozwiązaniem, które doskonale dopełni studnie głębinowe. Decydując się na nie zyskujemy komfort i oszczędność na wiele lat, nie produkując jednocześnie dużej ilości szkodliwych spalin.