Czy warto mieć swoją studnię?

Budując dom, warto zastanowić się, czy będzie korzystało się z przydomowej studni tylko do podlewania roślin na działce, czy też może ma ona służyć jako źródło wody zdatnej do picia i do używania jej przez ludzi. Jeśli zdecydowano się na korzystanie w gospodarstwie domowym z wody pozyskanej ze studni, to czas budowy domu jest odpowiednim momentem na wykonanie odwiertów. Oczywiście przed wierceniem studni, należy zlokalizować, gdzie znajduje się warstwa wodonośna, aby prace nie okazały się bezcelowe.

Własna studnia – czy to się opłaca?

Jeśli postawiono na kompleksowe wiercenie studni na działce – Wrocław jest miastem, gdzie działa profesjonalna firma zajmująca się wykonywaniem studni głębinowych. Jak wspomniano, najpierw trzeba zlokalizować miejsce, które jest bogate w wodę. Aby zlokalizować pożądaną warstwę wodonośną, warto skorzystać z usług geologa. Czym właściwie jest ta warstwa? Jest to podpowierzchniowa warstwa, która dzięki swej przepuszczalności, umożliwia przepływ wód ziemnych, pozwalając również na ich pobór. Ma ona również wysoki współczynnik filtracji, ponieważ oddzielona jest warstwami nieprzepuszczalnymi, co w rezultacie powoduje, że woda nie jest zanieczyszczona. Woda z płytszych warstw będzie bardziej zanieczyszczona, ponieważ przenikają do niej zanieczyszczenia np. z opadów deszczu, śniegu, czy też takie powstałe na skutek niewłaściwego przechowywania i stosowania nawozów.

W płytkich warstwach ziemi znajdują się również zanieczyszczenia pochodzenia rolniczego. Wszystko to sprawia, że woda, która z nich pochodzi, nie jest zdatna do spożywania przez ludzi, natomiast można z niej korzystać, np. podlewając ogród, czy myjąc samochód. Jeśli wiadomo już, gdzie znajduje się głęboka warstwa wodonośna, wykonywane są wówczas odwierty. Jeśli głębokość studni nie będzie przekraczała 30m, a jej wydajność 5m3 na dobę, to nie jest wymagane do tego celu pozwolenie. Wykopaną studnię oczyszcza się z płuczki wiertniczej i instalowane są w niej rury studzienne oraz filtr. Dzięki zamontowanej pompie woda będzie docierała do budynku i będzie można z niej swobodnie korzystać.

Posiadanie własnej studni przydomowej to prawdziwy luksus, ponieważ można zrezygnować z korzystania z tradycyjnych wodociągów i stać się niezależnym. Budowa studni to inwestycja, która szybko się zwraca. Zadanie to warto powierzyć doświadczonej firmie, która pomoże w zlokalizowaniu bogatej w wodę warstwy oraz wykona odwierty, stosując się do panujących przepisów odnośnie lokalizacji studni od granicy działki, czy też budynków inwentarskich.