Czym jest indukcyjny wyłącznik?

Indukcyjny wyłącznik krańcowy – z pewnością wielu osobom ta nazwa wydaje się być obca. To jednak nie jest czarna magia. Wyłącznik zbliżeniowy pozwala na włączanie lub wyłączanie bez fizycznego udziału użytkownika. Urządzenie to oparte jest na specjalnym generatorze pola, wzmacniaczu oraz kilku innych obwodach, które pozwalają na sprawną pracę bez żadnych problemów.

Wyłączniki krańcowe trwałe i niezawodne

wyłączniki krańcoweZaletą tego typu urządzeń jest to, że nie posiadają żadnych ruchomych części, a więc nie ma co podlegać zużyciu. W związku z tym nie pojawią się zabrudzenia w stykach ani erozja, jak to może mieć miejsce przy wyłącznikach mechaniczny. Dlatego to wyłączniki zbliżeniowe obecnie cieszą się większą popularnością. Producenci wskazują, że takie indukcyjne wyłączniki krańcowe charakteryzuje naprawdę długa żywotność. Zazwyczaj jest to zakup jednorazowy, a więc wydajemy pieniądze tylko raz, a potem przez lata możemy bezpiecznie eksploatować urządzenie. Jak konkretnie działa indukcyjny czujnik zbliżeniowy? Wewnątrz niego znajduje się obwód rezonansowy oscylatora – ten, we współpracy z cewką o rdzeniu otwartym, wytwarza pole elektromagnetyczne charakteryzujące się wysoką częstotliwością. Pole to przyciąga metal, a w efekcie odbywa się indukowanie prądów wirowych. Sam zaś powstały prąd pobiera energię ze wspomnianego wcześniej obwodu, pojawia się obciążenie, które prowadzi do spadku amplitudy oscylacji.

wyłączniki krańcoweA to z kolei wiąże się z możliwością przekształcenia na sygnał elektryczny, który zmienia stan wyłącznika zbliżeniowego – w zależności od wcześniejszego stanu, włącza go lub wyłącza. Gdy usuniemy metal (który przewodził prąd) z pola magnetycznego, wówczas wszystko wraca do pierwotnych ustawień. Jak widać, praca takiego wyłącznika indukcyjnego wcale nie jest trudna, wszystko jest zgodne z działaniami fizyki. W ofertach producentów znajdziemy indukcyjne wyłączniki zbliżeniowe w dwóch formach – z obudową w kształcie walca gładkiego lub w obudowie blokowej. Wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Indukcyjny wyłącznik krańcowy montuje się na miejsce tradycyjnego, mechanicznego wyłącznika. Dobieramy więc obudowę po prostu do obudowy istniejącego napędu. Przy zakupie zwracajmy więc uwagę na to, z jakimi napędami współpracuje dany wyłącznik krańcowy.

Te urządzenia są przydatne nie tylko w firmach przemysłowych, ale też w innych branżach – na przykład na nich często opiera się działanie bram automatycznych. Jeżeli nie wiemy, jaki wyłącznik indukcyjny dobrać do danego zastosowania, skontaktujmy się z profesjonalistami, którzy na pewno nam doradzą.