drzwi wejściowe

Czym kierować się przy wyborze drzwi wejściowych

Wybór drzwi wejściowych to sprawa, która wydaje się być prosta, jednak wcale taka nie jest. Podczas wyboru powinniśmy bowiem brać pod uwagę nie tylko estetykę takich drzwi, ale przede wszystkim ich parametry techniczne. A te często zależą od wykorzystanego materiału. Warto przyjrzeć się poszczególnym propozycjom producentów, wśród których znajdziemy drzwi drewniane, stalowe, aluminiowe oraz PCV. Które z nich są najlepsze?

Jakie drzwi wejściowe warto wybrać

drzwi wejścioweTak naprawdę wszystkie mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o drzwi drewniane, tutaj największą zaletę stanowi ich ponadczasowość. Drewno jest trwałe i nie traci swojej wartości mimo upływu lat. Producenci oferują drzwi z drewna, które odznaczają się dobrymi parametrami izolacyjności, zarówno pod względem termicznym, jak i akustycznym. Jeśli zależy nam na konstrukcji antywłamaniowej, wówczas warto połączyć drewno z blachą stalową, której zadaniem będzie wzmocnienie konstrukcji. Minusem drzwi drewnianych jest jednak to, że wymagają regularnej konserwacji. Drzwi zewnętrzne narażone będą na czynniki atmosferyczne, dlatego musimy liczyć się z koniecznością renowacji drewna co jakiś czas, co z pewnością będzie generować dodatkowe koszty. Jeśli interesują nas inne niż drewniane drzwi wejściowe Śląsk jest terenem, na którym znajdziemy wiele firm oferujących na przykład drzwi z PVC (potocznie nazywane PCV). Do konstrukcji takich drzwi wykorzystuje się profile z blachą stalową.

drzwi wejścioweW środku profili znajduje się pianka poliuretanowa, zaś na zewnątrz – okleina, która zapewnia ich dość estetyczny wygląd. Wśród zalet wymienia się trwałość, lekkość oraz wytrzymałość, a także bardzo dobre parametry izolacyjności. Niestety jako minus można wymienić to, że takie drzwi są „jednorazowe” – tj. w przypadku uszkodzenia nie ma możliwości naprawy. W przypadku wyboru drzwi z aluminium, warto dowiedzieć się, czy producent do ocieplenia wykorzystał styropian, wełnę mineralną, poliamid czy może piankę poliuretanową. Od rodzaju zastosowanego materiału będą zależały parametry izolacyjności termicznej. Mimo iż takie drzwi są naprawdę sztywne oraz wytrzymałe, a także odporne na warunki atmosferyczne, to niestety producenci nie zapewniają zbyt szerokiego wyboru designu takich drzwi – zazwyczaj są one po prostu wykończone za pomocą okleiny czy też pomalowane metodą proszkową.

Z kolei drzwi ze stali wyglądają dość chłodno i raczej mało kto decyduje się na ich montaż w swoim domu jednorodzinnym. Sprawdzają się za to dobrze w firmach i zakładach przemysłowych. Jak widać, możemy liczyć na naprawdę szeroki wybór drzwi, dlatego z pewnością znajdziemy w ofertach coś dla siebie.