okna

Czym wyróżnia się okno energooszczędne?

Ostatnio coraz więcej słyszy się o domach energooszczędnych – budownictwo ma sprawić, że straty energii będą naprawdę niewielkie, co będzie wiązało się między innymi z ograniczeniem kosztów za ogrzewanie.

Zalety okien energooszczędnych

oknaW ofertach wielu producentów stolarki otworowej możemy spotkać się z pojęciem okien energooszczędnych. Czy one różnią się od zwykłych okien? Uważa się, że takie okna pozwalają na zdecydowane ograniczenie strat ciepła – ich efektywność jest o wiele większa niż w przypadku standardowych okien. Wiele miast skupia się na dążeniu do jak największej oszczędności energii. Jeśli chodzi na przykład o Białystok – okna energooszczędne stają się podstawowym wyborem wielu inwestorów. Stolarka proponowana przez producentów wyróżnia się wysoką szczelnością, dzięki czemu ciepło nie wywiewa na zewnątrz budynku – szczelność taka możliwa jest do uzyskania poprzez dodatkowe uszczelnienia w ramie oraz we wrębie podszybowym. Ponadto szyby wykonane są najczęściej ze szkła hartowanego, co także stanowi wzmocnienie termiczne. Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonana jest rama – zarówno okno z tworzywa sztucznego, jak i z drewnianego, może wyróżniać się energooszczędnością. Znaczenie ma tu bowiem odpowiednia konstrukcja okna – w projekcie uwzględnia się komory profili, których jest kilka (na przykład siedem!), ale także jakość okucia oraz dobór szyb (które, jak już zostało wspomniane, są wykonane ze szkła hartowanego).

oknaWedług producentów, energooszczędne okna pozwalają na obniżenie poziomu zużywanej energii nawet o 30%. Patrząc długofalowo, ma to naprawdę duże znaczenie dla oszczędności związanych z eksploatacją domu. Okna energooszczędne charakteryzują się nie tylko izolacją termiczną, ale także akustyczną – dzięki nim ograniczamy hałas, który mógłby nas dobiegać z zewnątrz. Również i dźwięki życia w naszym gospodarstwie domowym nie dojdą do uszu przypadkowych przychodniów. Stosując okna energooszczędne, będziemy mogli szybko zapomnieć o występowaniu przeciągu czy o skraplaniu się wody na szybie. W domach, w których stosuje się wentylację mechaniczną, zazwyczaj zimą nie było mowy o skutecznej wymianie powietrza – nie otwieraliśmy okien, aby nie wyziębić pomieszczeń. Decydując się na okna energooszczędne, możemy zamontować nawiewniki, które sprawią, że cyrkulacja powietrza będzie odbywać się przy zamkniętych oknach.

Okna energooszczędne to jednorazowa inwestycja na długie lata – wysokiej jakości okna sprawiają, że nieruchomość zyskuje wyższą wartość. Ponadto pozwalają one na podkreślenie charakteru budynku.