Dach – różne pokrycia

Pokrycie dachu powinno być nie tylko estetyczne i kolorystycznie dopasowane do barwy tynku, ale również powinno być trwałe i praktyczne, z wieloletnią gwarancją. Mądry wybór pokrycia sprawi, że przebywanie w domu nie będzie czymś nieprzyjemnym, a my nie będziemy myśleli o szybkim remoncie. Co mamy do wyboru?

Rodzaje pokryć dachowych

dach ze strzechyNa pewno bardzo popularne są różne rodzaje dachówek. Może to być dachówka cementowa czy ceramiczna, jak również blachodachówka. Dachówka ma wiele zalet. Nadaje się na każdy rodzaj dachu (poza dachówką z blachy), dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych, nawet cieniowanych (wyglądających jak po potraktowaniu sprayem). Jest ona bardzo trwała, nawet kilkadziesiąt lat można nie martwić się o remonty. Dodatkowo, dachówka ma niesamowite właściwości izolacyjne i akustyczne. Ciepło w domu nie ucieka, a chłód się nie wdziera. Również dźwięki z zewnątrz nie będą słyszalne. Nieco inna jest blachodachówka. Jest o wiele lżejsza niż ta ceramiczna lub betonowa. Nadaje się także do remontów starych domów, których konstrukcja jest mniej mocna niż nowoczesnych domów. Blacha jest także tańsza niż zwykła dachówka. Jednak ma także mniejsza wytrzymałość i krótszy okres gwarancyjny. Innym rodzajem pokrycia na dachy we Wrocławiu jest strzecha. To najbardziej naturalne pokrycie, jednak także bardzo droga. Jest niewiele osób, które potrafią to dobrze zrobić. Jednak to pokrycie bardzo trwałe, posiada idealne właściwości pod względem izolacji cieplnej i akustycznej.

dachNie wszedzie się także sprawdzi, do nowoczesnych domów nie będzie pasować. Są również dwa rodzaje gontów które można wykorzystać na dachy we Wrocławiu. Pierwsza z nich to gont tradycyjny, a druga to gont drewniany. Ten pierwszy jest tańszy, płaski, łatwiejszy do położenia, choć nie charakteryzuje się dużą wytrzymałością. To raczej tańsza alternatywa dla dachówki. Drugi gont nadaje się szczególnie do domków góralskich, wiejskich, stylizowanych na regionalne. To materiał trwały, choć wymaga zabezpieczenia przed wilgocią oraz ogniem. Na pewno na dachy we Wrocławiu można wybrać bardzo różne pokrycia dachowe. Powinno się je dobierać nie tylko pod względem wyglądu czy ceny (im niższa tym lepsza), ale przede wszystkim pod względem trwałości.

Pokrycie powinno być dopasowane do stylu domu, do tego czy dach jest nad poddaszem użytkowym czy nieużywanym, jak długo dach ma przetrwać bez remontu i konserwacji. Znając te zasady zawsze dobrze wybierzemy pokrycia na dachy we Wrocławiu, które nie będą sprawiały żadnych problemów.