listwy przypodłogowe białe

Do czego służą listwy przypodłogowe?

Jednym z najpopularniejszych elementów wykończeniowych są listwy przypodłogowe. Wybierane najczęściej pod kolor posadzki lub ściany, mogłoby się wydawać, że jedynie dopełniają charakter wnętrza. Nic bardziej mylnego. Listwy nie mogą być wybrane przypadkowo choćby dlatego, że pełnią wiele istotnych funkcji.

Listwy ukrywające przewody

listwa przypodłogowa do paneliPoznaj je, a zobaczysz, że nigdy już nie uznasz ich wyłącznie za element dekoracyjny. Styk podłogi ze ścianą to newralgiczne miejsce każdego pomieszczenia. To tu często widać wszelkie niedoskonałości. Nic zatem dziwnego, że wymagają starannego wykończenia. To zadanie doskonale spełnią listwy przypodłogowe. Potrafią zakryć szczelinę dylatacyjną, która zabezpiecza posadzkę przed wybrzuszaniem się wskutek zmian wilgotności. Maskujące listwy przypodłogowe do paneli ukrywają też kable i przewody. Niektóre z nich wyposażone są w specjalne korytka i uchwyty. Producenci zadbali również o to, by niektóre z ich produktów umożliwiały wyprowadzenie przewodów czy multiboxów. Takie rozwiązanie pozwala na dopasowanie gniazda (elektrycznego lub telefonicznego) do profilu listwy. Jest nie tylko estetycznie, ale i bezpiecznie (mniejsze jest ryzyko potknięcia się). Takie sposób maskowania kabli sprawdza się nie tylko w mieszkaniach, ale też biurach czy salach konferencyjnych. Listwy przypodłogowe pełnią też inne funkcje.

listwa przypodłogowa do paneliChronią ściany przed zabrudzeniem i kurzem, zwłaszcza że myjąc posadzkę mopem, nie trudno o mało estetyczne ślady na farbie. Ich usunięcie jest o wiele trudniejsze niż w przypadku listwy, którą wystarczy raz w tygodniu przetrzeć suchą szmatką lub odkurzyć przy pomocy szczotki z miękkim włosiem. By się jednak sprawdziły, muszą być odpowiednio wysokie. Ale listwy przypodłogowe mają też walor estetyczny. Pozwalają na stworzenie harmonijnych połączeń między ścianą, podłogą a stolarką (drzwiami i oknami). Warunkiem jest jednak ich właściwie dopasowanie. Należy uwzględnić kolor paneli i ścian, elementy wykończeniowe, jak również formę samych paneli. Nie bez znaczenia jest również ich prawidłowy montaż. W tym przypadku należy pamiętać, że listwy zawsze mocuje się do ścian, nigdy do podłogi. O jakości i wyglądzie wyremontowanych ścian świadczą detale. To one zwracają uwagę osób nas odwiedzających.

Warto więc na ich wybór poświecić dużo czasu. Muszą być nie tylko ładne, ale też trwałe, gdyż najczęściej kupujemy je na lata. Wybierajmy je zgodnie z przeznaczeniem oraz z uwzględnieniem wszystkich funkcji, jakie mają pełnić w danym pomieszczeniu. Nie bójmy się też korzystać z porad specjalistów.