fugi mapei

Dobór odpornych fug Mapei

Kładąc kafelki, warto nie tylko zwrócić uwagę na piękną, zdobiącą łazienkę, kuchnię czy balkon, płaską płytkę, ale także na fugę. To nic innego, jak spoina, która wypełnia przestrzeń pomiędzy kafelkami, sprawiając, że nie będą się one ruszały oraz nie wystąpią między nimi żadne luki. Dobór fug powinien być podyktowany nie tylko stylem, w jakim wykonano płytkę, ale także całą aranżacją pomieszczenia.

Fugi odporne na działanie wody

fugi mapeiOprócz tego liczą się także inne cechy spoiwa – biorąc je pod uwagę, można zapobiec późniejszemu ich pękaniu lub osadzaniu się na nich brudu. Pierwszym rodzajem fug, o jakim warto opowiedzieć, są spoiwa epoksydowe. Produkt ten idealnie nadaje się do stosowania nie tylko na podłodze, ale również na ścianie. Epoksydowe odporne fugi Mapei są fantastycznie odporne na wodę, dlatego doskonale nadają się na przykład na balkon czy do łazienki. Na dodatek cechuje je wytrzymałość na wszelakie środki chemiczne, dlatego nie ulegają one zabarwieniu i mogą być stosowane w miejscach narażonych na najróżniejsze preparaty. Jedną z ich najlepszych cech, która zasługuje na szczególną uwagę, jest to, że fugi epoksydowe nie wchłaniają zanieczyszczeń, dzięki czemu nie pojawiają się na nich trwałe plamy. Spoiwo cechuje gładkość oraz wysoka wytrzymałość.

fugi mapeiFugi epoksydowe są przyczepne do podłoża i znakomicie nadają się płytek klinkierowych, ceramicznych, gresu czy innego kamienia naturalnego. Spoiwo sprawdzi się także w przypadku szkła oraz tworzywa sztucznego, a dzięki swojej odporności na ciepło może być stosowane także w przypadku ogrzewanych podłóg. Niezwykle odporne są również fugi cementowe do spoinowania niewielkich płytek. Spoiwo świetnie nadaje się do kafelków ceramicznych i kamiennych, niestety łatwo się brudzi i wymywa, dlatego sprawdzi się głównie na ścianach, przede wszystkim tych najmniej narażonych zabrudzenia. Godna polecenia jest też odmiana fug cementowych, a mianowicie spoiwo elastyczne uzyskane dzięki dodaniu do mieszanki modyfikatorów polimerowych. Dzięki nim fuga jest zdecydowanie bardziej odporna, a na dodatek niepodatna na rozwój pleśni. Do najodporniejszych rodzajów fug z pewnością można zaliczyć spoiwa epoksydowe. Stosuje się je zarówno na ścianie, jak i podłodze, na przykład w kuchni czy na balkonie, a więc w miejscach narażonych na wysoki poziom wilgoci.

Do fug niezbyt odpornych na działanie czynników mechanicznych lub brudu należą spoiwa cementowe. Warto jednak pamiętać, że dodanie do mieszanki polimerów może sprawić, że staną się one niezwykle wytrzymałe, bardziej elastyczne i zdecydowanie mniej podatne na rozwój pleśni.