Grzejnik akumulacyjny

Domowy grzejnik akumulacyjny – ogrzewanie domu za pomocą elektryczności

Grzejniki akumulacyjne to dobra propozycja dla osób, które chcą swój dom czy też mieszkanie ogrzewać za pomocą elektryczności. Ich konstrukcja pozwala bowiem sporo zaoszczędzić w stosunku do innych grzejników elektrycznych. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z ich konstrukcji.

Działanie grzejników akumulacyjnych

Grzejnik akumulacyjnyDomowy grzejnik akumulacyjny jest tak skonstruowany by mógł on pobierać energie elektryczną w trakcie trwania tańszej taryfy. Przyjmujemy tu, że z zakładem energetycznym mamy podpisaną umowę dwutaryfową, co oznacza, że cena prądu ma dwa warianty w zależności od godzin. Tańsza taryfa trwa tu zwykle w godzinach nocnych i wczesnych południowych, czyli wtedy kiedy z prądu korzystamy mniej. Jednak to własnie w tych godzinach grzejnik akumulacyjny się ładuje a przez resztę dnia oddaje on zgromadzane ciepłe. Jest to możliwe dzięki temu, że wewnątrz pieca akumulacyjnego umieszczone są oprócz grzałek elektrycznych elementy akumulacyjne – np. bloczki z magnezytu. Akumulatory te w trakcie pobierania prądy nagrzewają się i gromadzą ciepło, które później może być oddawane. I tutaj w zasadzie wyróżnia się dwa rodzaje grzejników akumulacyjnych. Pierwsze z nich to piece z dynamicznym rozładowaniem. W ich przypadku oddawanie ciepła wywoływane jest przez umieszczony w grzejniku wentylator, które owiewa elementy akumulacyjne i tym samym wydmuchuje ciepłe powietrze.

GrzejnikDostępne są także piece statyczne, gdzie oddawanie ciepła odbywa się bez wymuszonej cyrkulacji. W tym wypadku mamy jednak mniejszą możliwość sterowania pracą grzejnika. Dla osób zainteresowanych tym rozwiązaniem, jedna z najistotniejszych kwestii jest zapewne cena. I tu jest pewien mankament piece akumulacyjne są droższe od innych dostępnych na rynku grzejników elektrycznych. Najtańszy statyczny piec akumulacyjny można kupić wprawdzie już za około 600 złotych, jednak jest to rozwiązanie o nie wielkiej mocy, jeśli chodzi natomiast o piece z dynamicznym rozładowywaniem to ich ceny zaczynają się od 1,5 k i sięgają powyżej 3 tys. – w zależności od mocy. Czy zatem warto inwestować w to rozwiązanie? Wszystko w zasadzie zależy od tego jaką mamy taryfę za prąd, jeśli cena pomiędzy taryfami jest znaczna to różnica powinna nam się szybko zwrócić, jeśli natomiast prąd jest w jednej cenie to z powodzeniem wówczas można wybrać inne rodzaje grzejników elektrycznych, ponieważ ich właściwości akumulacyjne w takiej sytuacji będą dla nas właściwie bez znaczenia.

 

Niemniej zanim dokonamy wybory warto zorientować się także i w tym jak wygląda kwestia montażu grzejników akumulacyjnych, ponieważ odgrywa ona tu szczególnie duże znaczenie.