Etapy budowy domu z bali

Domy wykonane z drewnianych bali prezentują się naprawdę pięknie – wie o tym każdy, kto choć raz był w górach, gdyż tam takie góralskie obiekty przeważają. Domy drewniane zarówno z zewnątrz są estetyczne, jak i wewnątrz – bardzo przyjemnie się w nich mieszka.

Domy z bali gotowe w miesiąc

domy z baliTo dlatego, iż drewno jest surowcem naturalnym, konstrukcje drewniane mają specyficzny mikroklimat we wnętrzach, dlatego przebywa się w nich naprawdę dobrze. Mieszkańcy takich obiektów mówią, że drewno wpływa dobrze na ich samopoczucie. Jeżeli zatem zdecydowaliśmy się na domy z bali, powinniśmy wiedzieć, jak przebiega budowa takich obiektów. Podobnie jak w przypadku domów murowanych, oczywiście prace można podzielić na kilka etapów, które muszą być zawsze wykonywane w odpowiedniej kolejności. Jednakże tym razem w odróżnieniu od budownictwa murowanego, stawianie domów z bali nie trwa dłużej niż miesiąc. Jak zatem przebiega budowa? Pierwszym krokiem jest oczywiście postawienie fundamentu. Oczywiście trzeba to zrobić starannie oraz zgodnie z wymogami w dokumentacji technicznej, ponieważ to od fundamentów będzie zależała stabilność obiektu. Należy zadbać o odpowiednie wymiary fundamentu, a następnie o jego wypoziomowanie.

domy z baliPowierzchnia powinna być całkowicie gładka, ponieważ wszelkie garby czy nierówności mogą sprawić, że w efekcie końcowych konstrukcja nie będzie do końca równa jak i szczelna. W następnym kroku zasypuje się wykopy, które powstały podczas prac wokół podstawy domu, a dalej usuwa się szalunki. Teraz jesteśmy już gotowi na przyjęcie transportu z elementami drewnianymi, które będą stanowić konstrukcję domu. Te bowiem powstały w fabryce, a na miejsce docierają już całkowicie gotowe – wystarczy je ze sobą odpowiednio połączyć, używają do tego metalowych gwoździ i łączników. Oczywiście drewno na konstrukcję może być różne – najczęściej jest to sosna lub świerk, ponieważ to gatunki w naszym kraju najpopularniejsze, a dodatkowo nie są drogie mimo iż prezentują sobą wysoką jakość. Ważne jest, aby było ono odpowiednio podsuszone – zbyt duża wilgotność może wpływać negatywnie na konstrukcję. Jeśli chodzi o sam montaż, powinien on być przeprowadzony w całości przez profesjonalistów, ponieważ bardzo ważne jest, aby był on dokładny i całkowicie prawidłowy.

Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że konstrukcja budynku przetrwa przez naprawdę długi czas eksploatacji. Takie domy z bali są bowiem wyjątkowo trwałe, a drewno zostaje zabezpieczone za pomocą odpowiednich impregnatów, dlatego nawet po latach wygląda estetycznie i nie butwieje.