membrany pcv

Folie i membrany do izolacji podłogi

Do hydroizolacji podłóg wykorzystuje się specjalne folie. To dlatego, że charakteryzują się oczekiwaną wytrzymałością oraz odpornością na wilgoć, a przy tym są zupełnie niedrogie. Nic więc dziwnego, że cieszą się największą popularnością wśród materiałów do hydroizolacji. Ich wygląd jest jednak niepozorny – przypominają po prostu folie ogrodnicze, jednak w odróżnieniu od nich, cechuje je o wiele lepsza wytrzymałość.

Membrany i folie PCV

membrany pcvSą mocne i odporne na rozrywanie. W ofertach producentów znajdziemy trwałe membrany PCV, folie z polietylenu o dużej gęstości oraz folie z poliolefinu. Wszystkie są do siebie podobne, a ich grubość nie przekracza nigdy 0,4 mm. To folie płaskie, które nie przepuszczają wody ani wilgoci, jeżeli oczywiście są odpowiednio zamocowane. Należy to zrobić na tak zwany zakład – folie łączy się ze sobą albo specjalnym zatrzaskiem, albo poprzez zgrzanie lub sklejenie. W sklepach znajdziemy jednak także folie z warstwą taśmy klejącej, dzięki czemu poszczególne arkusze łatwo łączyć – to rozwiązanie idealnie sprawdza się na powierzchniach pionowych. W obu przypadkach koniecznością jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed położeniem membrany PCV.

membrany pcvChodzi tutaj zarówno o zagruntowanie, jak i oczyszczenie oraz wygładzenie. Jeżeli zastanawiamy się, czy płaska membrana PCV będzie dobrym wyborem w naszym przypadku, możemy być pewni – że tak. Jej zastosowanie jest naprawdę szerokie. Stanowi dobry wybór zarówno jeśli chodzi o izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne fundamentów, jak i poziome izolacje na ławach fundamentowych, izolacje podłogi na gruncie czy izolacje pionowe ścian piwnic. Folię płaską możemy wykorzystać także w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność – a więc w kuchni oraz w łazience. Taki podkład dobrze sprawdza się nawet wówczas, gdy chcemy na betonowej podłodze układać panele. Obok zwykłej hydroizolacyjnej folii w ofertach producentów natkniemy się także na folie zapewniające pewien poziom izolacji akustycznej – są one wyprodukowane w szczególny sposób. Ich wyjątkowe właściwości zostały uzyskane dzięki granulkom styropianu, umieszczonym w procesie produkcji pomiędzy dwoma warstwami folii.

Jednak trwałe membrany PCV czy polietylenowe to nie nasz jedyny wybór. Wśród podstawowych rodzajów folii wymienia się także folie tłoczone oraz płynne. Te pierwsze to inaczej folie kubełkowe, które nie przywierają całkowicie do powierzchni, ale zostawiają przestrzeń wentylacyjną umożliwiającą zbieranie wilgoci ze ścian. To dobry wybór na przykład do izolacji tarasu.