oświetlenie ogrodowe

Funkcje oświetlenia ogrodowego

Wiele osób skupia się wręcz przesadnie na oświetleniu wewnątrz swojego domu. Jest to ważny jego element, który jednocześnie pełni funkcję bardzo praktyczną, oraz estetyczną. Jednak nie można przesadzać. Zdarza się, że wiele osób montuje ogromne ilości lampek w swoim domu, przez co wygląda to momentami jak przyozdobiona choinka.

Oświetlenie ogrodowe jest niezbędne

oświetlenie ogrodoweCzęsto skupiamy się bardzo mocno na wnętrzu, a zapominamy o tym, co jest poza ścianami naszego domu. Odpowiednie oświetlenie jego okolicy jest tak samo ważne jak doświetlenie jego wnętrza. Oświetlenie ogrodowe tak samo pełni wiele funkcji, z czego niektóre mogą wydawać się być bardzo nieoczywiste. Tak samo jak w wypadku oświetlenia wewnętrznego, ogrodowe także posiada swoje niezaprzeczalne walory estetyczne. Można za jego pomocą tworzyć różnego rodzaju kreacje artystyczne w swoim ogrodzie. Często oświetlamy różnego rodzaju dróżki, ogrodzenia, czy bramki. Pozwala to na dodatkowe wyciągnięcie elementów estetycznych z codziennych przedmiotów. Ładnie oświetlona ścieżka ogrodowa będzie wyglądać znacznie lepiej, niż taka bez żadnego dodatku. Może to być nawet zwykła, wydeptana w trawie dróżka, jednak światło i tak doda jej odpowiedniego uroku. Stosuje się do tego celu różnego rodzaju lampy.

oświetlenie ogrodoweCzęsto są to sięgające do uda lampki mocowane prosto w ziemi, które jednak zdecydowanie wychodzą z aktualnej mody. Coraz częściej montuje się lampy umieszczane w ziemi, które dają niesamowity efekt, mocno doświetlając teren za naszym domem. Wymagają one jednak dużo dbałości, gdyż nie będą wyglądać zbyt dobrze przy zaniedbanej trawie, oraz trzeba przygotować pod nie odpowiednio miejsce, najczęściej je odpowiednio betonując. Popularne są także wszelkiego rodzaju latarnie, które potrafią zamienić ogródek w mały park i niewątpliwe dodadzą mu uroku. Pasują one do klasycznych i eleganckich wystrojów domów, dlatego też warto przy takich się na nie zdecydować. Oprócz tego montuje się także wszelkiego rodzaju reflektory, czy kinkiety na elewacji domu. Mają one za zadanie oświetlić teren na około, tym samym go zabezpieczając. Jest to kolejna funkcja, która często ma skuteczne działanie odstraszające w stosunku do wszelkiego rodzaju złodziei, czy włamywaczy.

Można pokusić się dodatkowo o montaż fotokomórki, która będzie zapalać halogen o wysokiej mocy gdy wykryje czyiś ruch po zmroku. Taka instalacja ma bardzo silny efekt psychologiczny i w wielu przypadkach bezproblemowo odstraszy niechciane osoby z naszego terytorium. Oświetlenie ogrodowe ma zatem tak samo bardzo ważne funkcje użytkowe i estetyczne.