projektowanie gabinetu psychologicznego

Gabinet psychologiczny – jak powinien wyglądać?

Choć jeszcze kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że wizyty u psychologa dotyczą jedynie osób, u których zauważono głębokie problemy z osobowością, jednak w dzisiejszych czasach nikt już tak nie myśli. Do psychologa kierują się nie tylko osoby z zaburzeniami.

Gabinet przyjazny pacjentom

projektowanie gabinetu psychologicznegoW gabinecie psychologa można spotkać zarówno tych, którzy zmagają się po prostu z nieśmiałością czy mają trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych, jak i tych, którzy po prostu zdecydowali się na rozwój osobisty – poznawanie siebie, pracę nad wadami, pracę nad pewnością siebie i tak dalej. Na wizytę u psychologa decydują się też pary, które przeżywają kryzys w związku lub po prostu mają problemy ze zdrową komunikacją. Jak widać – zainteresowanie jest spore. Nic więc dziwnego, że gabinety psychologiczne pojawiają się jak grzyby po deszczu, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie psychologowie nie mogą narzekać na brak klientów. Jeśli więc po studiach psychologicznych i wielu kursach dokształcających zdecydujemy się na otworzenie własnego gabinetu – powinniśmy pamiętać, że renomę będziemy wyrabiać sobie latami, choć klientów może być sporo już od pierwszej chwili. Warto więc już od samego początku wywrzeć na nich dobre wrażenie.

projektowanie gabinetu psychologicznegoOczywiście wysoka jakość usług to podstawa i tutaj w ogóle nie ma możliwości dyskusji. Ale oprócz tego powinniśmy zadbać o kwestie, które z pozoru wydają się mniej ważne, jak na przykład wystrój gabinetu. Jeżeli nie mamy pojęcia, jak zaaranżować pokój psychologa, aby sprawiał on przyjemne wrażenie i nakłaniał pacjentów do współpracy podczas terapii, najlepiej skorzystać z usługi, jaką jest fachowe projektowanie wnętrz Katowice to miasto, w którym już wielu psychologów zaprojektowało swoje gabinety w sposób profesjonalny. To dobór odpowiednich mebli – wygodnych foteli, na których będzie można przeprowadzić spokojną rozmowę. Nie może zabraknąć także biurka, na którym psycholog będzie mógł wypisać ważne dokumenty. Konieczna będzie także szafa – w końcu w gabinecie psychologicznym często przeprowadza się testy badania poziomu umysłowego, badania osobowości czy sfery emocjonalnej. Warto mieć wszystko ładnie posegregowane, aby, gdy odwiedzi nas pacjent, nie szukać w popłochu odpowiednich papierów.

Jeśli naszymi pacjentami będą także dzieci – tutaj szczególnie powinniśmy zadbać o przytulny, miły wystrój wnętrza, utrzymany w jasnych, bezpiecznych barwach. W ten sposób dzieciom będzie łatwiej się otworzyć, a nam zdiagnozować problem i wprowadzić odpowiednie leczenie. Jak widać, wystrój wnętrza może mieć spore znaczenie.