grawerowanie laserem

Grawerowanie laserem – co i jak?

Otrzymanie widocznego napisu czy grafiki na szkle, skórze, drewnie, a nawet na kamieniu, to w dzisiejszych czasach nic trudnego. Dzięki rozwojowi technologii mamy już na co dzień do czynienia z laserami grawerującymi, które zdolne są przeprowadzić znakowanie na każdym rodzaju materiału.

Laser do grawerowania

grawerowanie laseremWykorzystuje się je zwłaszcza w branży reklamowej – dzięki nim można stworzyć wyjątkowe gadżety reklamowe z logo danej firmy, ale możliwości lasera grawerującego wykorzystywane są także przez osoby, które poszukują oryginalnych, spersonalizowanych prezentów dla bliskich. Zazwyczaj profesjonalne laserowe grawerowanie opiera się na zastosowaniu lasera CO2, chociaż wiele firm dysponuje także laserem światłowodowym. Najlepsze efekty daje połączenie działania obu tych źródeł lasera – nowoczesne urządzenia pozwalają na wykorzystanie obu wiązek światła bez konieczności ręcznej zmiany ustawień czy wymiany soczewki. Pierwszy z wymienionych laserów sprawdza się najlepiej przy materiałach skórzanych, drugi zaś to najlepsza opcja do grawerowania elementów metalowych. Dzięki niemu możemy wykonać na przykład napis na złotych obrączkach ślubnych. Z kolei tworzywa sztuczne mogą być obrabiane za pomocą obu tych laserów – niezależnie od użytego światła, napis czy grafika będzie odznaczać się wyrazistością.

grawerowanie laseremJeżeli chcemy wygrawerować napis na jakimś przedmiocie, w pierwszym kroku należy oczywiście określić materiał, z jakiego jest wykonana powierzchnia danej rzeczy. W ten sposób dobierzemy najlepszy laser. W drugim kroku już możemy zająć się przygotowaniem grafiki – oczywiście wykonuje się ją w programie graficznym, dlatego jeśli nie mamy umiejętności pod tym względem, warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Dobry grafik komputerowy może wykonać dla nas prosty napis, jak i bardziej skomplikowane logo, które ze wszystkimi szczegółami znajdzie odzwierciedlenie na grawerze. Za komunikację pomiędzy programem graficznym a laserem odpowiada konkretny sterownik, dzięki któremu można wprowadzić odpowiednie ustawienia lasera. To już należy do zadań firmy zajmującej się grawerowaniem. My, zlecając danej firmie wykonanie grawera, możemy być pewni, że w krótkim czasie otrzymamy naprawdę dobrej jakości napis, który całkowicie spełnia nasze wymagania, gdyż został wykonany w zgodzie z otrzymanym przez firmę projektem.

Właściwie w laserowym grawerowaniu nie może być żadnych pomyłek, jeśli dana firma dysponuje dobrym sprzętem pochodzącym od sprawdzonego producenta. Wówczas to laser robi wszystko za nas, a my możemy cieszyć się efektami.