mata ściółkująca

Gruba, profesjonalna mata ściółkująca

Maty ściółkujące stosuje się dziś zarówno na polach uprawnych, jak i w małych, przydomowych ogródkach. Materiał ten wykonany jest ze specjalnych włókien polipropylenowych, których zadaniem jest ochrona roślin przed szkodnikami oraz zbyt niską temperaturą. Aby mata odpowiednio zadziałała, należy ją jednak uprzednio odpowiednio przytwierdzić do podłoża.

Mata ściółkująca przeciw chwastom

mata ściółkującaW jakich ogrodach najczęściej stosuje się owe tkaniny i jak wygląda ich montaż? Tkaniny polipropylenowe występują w rozmaitych kolorach (bieli, czerni, brązie oraz zieleni), posiadają również różne rozmiary. Produkt ten posiada wszechstronne zastosowania – nie tylko chroni glebę przed rozwojem niszczycielskich chwastów, ale również ochrania ją podczas zimy i tym samym sprawia, że rośliny nie przymarzają do podłoża. Materiał ten stosuje się zarówno w ogrodach ozdobnych, jak i ogrodach owocowo-warzywnych oraz dużych szklarniach. Należy jednak pamiętać o tym, że aby produkt zadziałał, musi on zostać odpowiednio przytwierdzony do podłoża. Na początku musimy więc odpowiednio przygotować ziemię. Tkaninę najlepiej rozkłada się nowiem na oczyszczonej powierzchni, która powinna zostać nawodniona i przekopana. Pamiętajmy również o tym, że pod wierzchnią warstwą ziemi mogą znajdować się kamienie oraz korzenie – przed rozłożeniem maty należy je usunąć. Gruba mata ściółkująca najlepiej sprawdzi się na wyrównanym terenie, istnieje jednak również możliwość nałożenia jej na rośliny (wówczas musimy naciąć powierzchnię tkaniny, a następnie ostrożnie wsunąć w tak powstałe otwory nasze rośliny).

mata ściółkującaDo wykonywania otworów możemy użyć noża lub nożyczek, pamiętajmy jednak o tym, że tworzywo należy nacinać delikatnie i ostrożnie. Istnieją dwa sposoby przytwierdzenia maty do podłoża. Jeśli chcemy przykryć ziemię materiałem tylko tymczasowo, do przytwierdzenia produktu możemy użyć jedynie cienkich szpilek. Jeśli zaś chcemy by nasza mata utrzymała się na powierzchni gleby przez dłuższy czas należy wówczas przytwierdzić ją do podłoża za pomocą specjalnych kotwic mocujących lub grotów, które zakupimy w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych. Jeśli planujemy przykryć matą większe tereny uprawne, możemy samodzielnie wykonać elementy mocujące z drutów, które należy pociąć i uformować w literę U. Powstałe w ten sposób zszywki możemy następnie ręcznie przymocować do ziemi. Dobrze rozłożona mata ściółkująca posłuży nam nawet kilka lat.

Produkt ten powoli nam również zaoszczędzić sporo cennego czasu – nasze rośliny będą odpowiednio chronione, nie będziemy więc zmuszeni ręcznie wyrywach chwastów. Maty te są ponadto łatwo dostępne i stosunkowo tanie – za metr kwadratowy cieńszej tkaniny zapłacimy około 50 zł. Na zakup tego typu produktu może więc pozwolić sobie praktycznie każdy.