wywóz gruzu

Gruz – wywóz czy ponowne wykorzystanie?

Podczas budowy, remontu, czy wyburzania budynku często zostaje spora ilość gruzu. Kawałki cegieł, pustaków, czy bloczków fundamentowych bywają pocięte, pokruszone, uszkodzone. Nie da się ich wykorzystać do stawiania ścian, ale czy to oznacza, że nie da się go ponownie wykorzystać? Każdy inwestor, któremu gruz zalega na działce może wybrać jedną z dwóch opcji.

Zaplanowany wywóz gruzu

wywóz gruzuPierwsza z nich to niedrogi wywóz gruzu z Krakowa. Najlepiej jest go zawczasu zaplanować i wynająć big bagi lub kontener do którego resztki materiałów budowlanych będą wrzucane. Wynajmuje się je zwykle na określony czas, a do tego są dostępne w różnych wielkościach. Wiadomo – im większy tym droższy. W ten sposób można szybko pozbyć się zalegającego gruzu i nie martwić się o to, co się z nim dalej stanie. Za całość trzeba jednak zapłacić i to niemało – kontenery w Krakowie potrafią kosztować powyżej tysiąca złotych. Druga opcja to danie ogłoszenia w internecie o chęci pozbycia się gruzu bez opłat. Wtedy ktoś przyjdzie i załaduje sobie gruz, a my za to nie zapłacimy. Jednak nie zawsze znajdzie się ktoś chętny od razu i trzeba długo czekać. Dlatego też zawsze można rozważyć drugą opcję, a mianowicie ponowne wykorzystanie gruzu. To sprawdzona opcja na wykonywanie fundamentów, zarówno pod dom, jak i pod altanę, czy garaż. Do wykopanego dołu wsypuje się gruz i zalewa betonem. W ten sposób zużywa się mniej betonu, a ma się pewność, że podłoże jest doskonale utwardzone. Druga opcja do wykorzystanie gruzu do wykonania skalniaków i pagórków. Wtedy można usypać gruz w stertę i przykryć go ziemią.

wywóz gruzuW ten sposób ogrodowa ,,górka” będzie trwała i stabilna. Ziemi potrzeba mniej, będzie się ona mniej osuwała. Poza tym mając twardą, sztywną strukturę łatwiej jest uformować pagórek w różne kształty np. falę. Ładnie wyglądające kawałki cegieł można wykorzystać do obkładania oczka wodnego, wodospadów, skalniaków alpejskich (cegły kładzione na zewnątrz, nie pod warstwą ziemi), czy innych dekoracji ogrodowych. Niektóre gatunki roślin lubią takie ,,skalne” podłoże, a same pustaki są odporne na działanie wody. Jak widać jest wiele opcji na zagospodarowanie gruzu. Można go wydać za darmo lub zamówić firmę która zajmie się jego odbiorem.

Można próbować go wykorzystać do zrobienia fundamentów, ścieżek, skalniaków alpejskich, czy małej architektury ogrodowej. Na pewno każdy inwestor jest w stanie wybrać ciekawą opcję dla siebie, która będzie korzystna z punktu widzenia finansowego, jak i praktycznego, dotyczącego domu i działki.

Więcej na stronie http://www.gruz-odpady.pl/