biologiczne oczyszczalnie ścieków

Jak dbać o skuteczność oczyszczalni ścieków?

Wydawać by się mogło, że dobrze zamontowana przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków jest skuteczna sama w sobie, jednak nie jest to do końca prawdą. Są takie działania, które mogą wzmocnić efektywność urządzenia, jak i są i takie, które mogą doprowadzić do jego awarii, a więc należy się ich wystrzegać.

Biologiczne oczyszczalnie regularnie konserwowane

biologiczne oczyszczalnie ściekówJeśli chodzi o pierwszą grupę działań, chodzi tutaj głównie o czynności profilaktyczne oraz czyszczące. Mówiąc o profilaktyce, producent zazwyczaj ma na myśli stosowanie specjalnych preparatów zawierających dobre dla oczyszczania szczepy bakterii. W ten sposób możemy powiększyć kolonię mikroorganizmów bytujących w oczyszczalni, co prowadzi do jeszcze szybszego oczyszczania ścieków. Proces potrafi stać się naprawdę dużo krótszy. W dodatku stosowanie preparatów nie wymaga otwierania włazu oczyszczalni. Wystarczy przecież wsypać środek do muszli klozetowej i spłukać wodę. W ten sposób rurą doprowadzającą dotrze on do właściwego miejsca. Producenci zalecają stosować taki preparat raz w miesiącu. Z kolei jeśli chodzi o czyszczenie oczyszczalni, mowa tu jedynie o pierwszej komorze – osadniku wstępnym. Raz w roku powinniśmy zadbać o opróżnienie go z zebranego osadu. Częstotliwość tego zabiegu sprawia jednak, że jest on zupełnie nieproblematyczny.

biologiczne oczyszczalnie ściekówOczywiście nie możemy tego zadania wykonać samodzielnie – konieczne jest zamówienie wozu asenizacyjnego. Osad ten musi być bowiem w odpowiedni sposób zutylizowany, nie możemy wyrzucić go gdzie popadnie. Jeśli chodzi zaś o te działania, których powinniśmy unikać, są to rzeczy oczywiste. Przede wszystkim nie wolno wrzucać do muszli środków higieny osobistej, gdyż są one wykonane z tworzyw sztucznych, co może sprawiać, że podczas pracy oczyszczalni pojawią się zakłócenia. Dotyczy to również wód opadowych. Warto wspomnieć także o zakazie doprowadzania do biologicznej oczyszczalni skroplin pochodzących z pieca c.o, gdyż producenci zauważyli negatywne działanie tej cieczy na urządzenie. To są jednak w większości oczywistości – oczyszczalnie ścieków powinny służyć, jak sama nazwa wskazuje, do oczyszczania ścieków, nie zaś do pozbywania się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, których nie chce nam się pozbyć w inny sposób. Jeżeli interesują nas biologiczne oczyszczalnie ścieków – wielkopolskie jest województwem, w którym swoje siedziby ma wielu producentów.

Z pewnością uda nam się wybrać takiego, który oferuje najlepsze dla nas urządzenie, o bardzo dobrych parametrach technicznych, które sprawdzi się w naszym gospodarstwie domowym.