pranie tapicerek

Jak dokładnie wyprać tapicerkę meblową?

Meble tapicerowane, takie jak sofy czy fotele, są bardzo wygodne i atrakcyjne. Pięknie się prezentują, szczególnie w pokoju dziennym, można na nich komfortowo się relaksować. Niestety, w przeciwieństwie do na przykład mebli z drewna ich czyszczenie wymaga więcej zachodu. Drewno wystarczy przetrzeć szmatką, najlepiej nasączoną płynem z dodatkiem olejów – zabezpieczą materiał przed wilgocią.

Profesjonalne pranie mebli

pranie tapicerek Z kolei tapicerkę meblową trzeba odkurzać i prać, dzięki czemu będzie prezentować się nienagannie przez wiele lat. Od czego zacząć? Na pewno przed praniem najpierw trzeba usunąć powierzchowne zabrudzenia z tapicerki. Można to zrobić ręczną szczotką lub gąbką lub też użyć odkurzacza. Jeśli się tego nie zrobi to kurz będzie wcierany głębiej w tapicerkę. Do odkurzania warto rozłożyć meble (jeśli mają taką opcję), tak by wyczyścić każdy zakamarek. Potem można zabrać się za pranie na mokro. Wiele zależy od rodzaju tapicerki. Dlatego warto wiedzieć jaką tkaniną obity jest mebel i poczytać np. w internecie jak powinno się go czyścić. W przeciwnym razie można użyć zbyt agresywnego detergentu, który uszkodzi tekstylia. Warto zrobić też test środka piorącego np. na spodzie fotela, czy z tyłu na kanapie. Jeśli wystąpi jakieś odbarwienie to pozostanie ono niewidoczne. Jeśli na kanapie są widoczne pojedyncze plamy to warto się nimi zająć przed przejściem do całościowego prania mebla. Plamy zawsze czyści się od zewnątrz do środka – w przeciwnym razie plamę można rozmazać.

pranie tapicerek Do samego prania tapicerki można wykorzystać różne preparaty. Z domowych metod wyróżnić można sodę, ocet, płyn do mycia naczyń (niezbędny w przypadku tlustych plam), czy proszek do prania (zapewni ładny zapach). W supermarketach i drogeriach znaleźć można także szampony i pianki piorące. Takie preparaty są łatwe do użycia, a przy tym ładnie pachną. Zwykle nakłada się je na mebel na określony przez producenta czas, a potem odkurza jeszcze raz mebel. W ten sposób można pozbyć się resztek detergenów wraz z zabrudzeniami. Warto rozważyć też profesjonalne pranie tapicerek w Łodzi. Chodzi tu mianowicie o pranie ekstrakcyjne. Firmy posiadają mocne, nowoczesne urządzenia piorące, które usuną nawet stare plamy.

Woda ze środkiem czyszczącym jest wtłaczana w tapicerkę pod dużym ciśnieniem i od razu szybko zasysana. W ten sposób mebla się nie zmoczy, a tapicerka się nie odkształci. To dobra opcja do czyszczenia bardzo starych i zniszczonych mebli, a także dla alergików – pranie ekstrakcyjne usunie roztocza czy kurz osadzony głęboko w tapicerce.

Źródło danych: https://www.clean-service.net.pl/