napędy do bram

Jak dopasować napęd do bramy?

Wprowadzając odrobinę luksusu do swojego życia decydujemy się na możliwie jak największą automatyzację elementów naszego domu. Dotyczy to zarówno systemu oświetlenia, czujników alarmowych, jak i napędu do bramy, który ma służyć zwłaszcza w deszczowe dni. Aby jednak wybrać ten właściwy trzeba określić sobie jak będzie wyglądała brama: czy dokona się jej zmiany, czy jednak aktualna jest jeszcze w dobrym stanie.

Napędy dobrze wykonane

 napędy do bramTo właśnie typ bramy staje się wyznacznikiem przy wyborze automatu, który najlepiej sobie poradzi z tym zadaniem. Zarówno bramy skrzydłowe, jak i przesuwne wykorzystywane są nie tylko w domach, ale także firmach i prywatnych parkingach. W zależności od częstotliwości wykorzystywania wybiera się modele domowe, bądź przemysłowe wyposażone w dodatkowe wzmocnienia i odporne na duże ciężary. Nie należy się martwić na samym początku o model, do bramy przydomowej w zupełności wystarczą podstawowe siłowniki, które są w stanie wykonywać czynność otwierania bramy około 50 razy w ciągu dnia. Chcąc wybrać tylko dobre napędy do bram warto patrzeć nie na sposób wykonania i ich estetykę, a na specyfikację, która określa jaki ciężar dany siłownik jest w stanie przesunąć oraz czy jest odporny ne temperaturę. Dodatkowe elementy, jak czujniki przeszkód tylko zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.

 napędy do bramW przypadku skrzydeł lub przęsła, które są zabudowane trzeba postawić na mocniejszy silnik i większe dopuszczalne obciążenie siłownika, ponieważ w czasie niepogody może dojść do awarii. Oczywiście nie oznacza to, że brama nie będzie mogła zostać otwarta. Każdy napęd wyposażony jest w tryb awaryjny, kiedy dojdzie do odcięcia prądu. Pozwala ręcznie otworzyć i zamknąć skrzydła. Istotny podczas wyboru jest też typ ogrodzenia, a zwłaszcza szerokość słupków, która często blokuje uzyskanie odpowiedniego kąta rozwarcia. W taki przypadkach znacznie lepiej zdecydować się na bramę przesuwną, która nie zabiera za dużo miejsca, a jest równie praktyczna. Wymaga tylko montażu szyn, które ułatwią przeciąganie jej na drugą stronę, odciążając siłownik. Bez względu na to jaki napęd wybierzemy, zawsze będzie on dobry pod warunkiem, że dopasujemy specyfikację do bramy.

Nie można oczekiwać od sprzętu większej wytrzymałości, dlatego częściej kupuje się siłowniki z większym dopuszczalnym obciążeniem, by nie przyczynić się do kolejnych wydatków w przypadku przeciążenia. To samo dotyczy kwestii montażu, zdecydowanie lepiej powierzyć go profesjonalistom, którzy sprawnie i bezproblemowo wykonają swoją pracę, niż samodzielnie męczyć się z dopasowaniem napięcia do urządzenia.