listwy przypodłogowe białe

Jak montuje się listwy przypodłogowe do paneli?

Kiedy ściany są już wygipsowane i pomalowane, a podłoga ułożona, przychodzi czas na założenie elementów wykończeniowych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują listwy przypodłogowe. Ich zadaniem jest maskowanie szczeliny między posadzką a ścianą, jak również nadanie pomieszczeniu ostatecznego charakteru.

Listwa mocowana na klej

listwa przypodłogowa do paneliBy jednak tak się stało, muszą być właściwie zamontowane. Czy poradzi sobie z tym zadaniem osoba niedoświadczona? Prawidłowo przymocowane listwy przypodłogowe są stabilne i korygują nawet drobne niedoskonałości. Zanim przystąpimy do ich przymocowania, konieczne jest jednak ich docięcie. Cokoły sprzedawane są bowiem w długościach 2,0-3,0 m, przed zakupem trzeba więc policzyć, ile sztuk potrzebujemy (lepiej też mieć pewien zapas w razie uszkodzenia w trakcie cięcia). By uzyskać odpowiedni wymiar listwy, można wykorzystać piłę ukosową lub zwykłą piłę ręczną ze specjalną prowadnicą. Listwa przypodłogowa do paneli może wymagać użycia specjalnego kleju montażowego lub pianki poliuretanowej (stosuje się ją najczęściej podczas klejenia drewna do płyt gipsowo-kartonowych). Muszą być one właściwie dobrane, jak również charakteryzować się mocnym wiązaniem kleju z tynkiem.

listwa przypodłogowa do paneliI dlatego też zaleca się nie malować od dołu ściany na wysokości ok. 2-3 cm (w zależności od wysokości listwy), co zapewni lepszą przyczepność. Klej nakłada się na listwę przypodłogową za pomocą specjalnego pistoletu do silikonu. Można go nakładać punktowo, o ile ściana jest prosta, lub w sposób ciągły, tworząc falę. Listwę należy następnie mocno docisnąć przez co najmniej 20 sekund. Jeśli ściany są bardzo krzywe, można dobrać do nich listwy przypodłogowe ze specjalnymi gumkami, które zamaskują nierówne powierzchnie i ukryją wszystkie niedoskonałości. Dostępne są też cokoły dwuelementowe, które bardzo dobrze sprawdzają się, jeśli pomieszczenie będzie często malowane. Na czas remontu wystarczy wówczas usunąć górną część listwy, bez konieczności odczepiania drugiego elementu przymocowanego do ściany. Ten rodzaj montażu jest zresztą często wykorzystywany. Stosuje się do niego specjalne kołki lub kołki mocujące. Ładnie wyglądające listwy przypodłogowe są niezwykle ważnym elementem wystroju.

Ich montaż najczęściej nie sprawia większego problemu, a z tym zadaniem poradzić sobie może nawet osoba zupełnie nieznająca się na budownictwie i wykończeniu wnętrz. By jednak tak się stało, cokoły muszą być wykonane z dobrej jakości tworzywa i być odpowiednio elastyczne. Nie bez znaczenie jest też dobór właściwych akcesoriów, zwłaszcza kleju, który zapewni właściwe mocowanie.