meble na wymiar

Jak samodzielnie zamontować meble?

Remont domu polega zazwyczaj na odnowieniu ścian, sufitów i podłóg. Pomalowanie ich na nowe kolory nie jest długim i trudnym zadaniem, tak samo, jak montaż nowej wykładziny. Jednak niektórzy decydują się również na wymianę mebli, szczególnie tych, które używane są najczęściej, czyli kuchennych.

Meble według indywidualnego projektu

meble na wymiarObecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szafek, które można dopasować do konkretnego pomieszczenia. Mogą być wykonywane z różnych materiałów i inaczej wykończone. Dzięki nim można urządzić swoją kuchnię w dowolnym stylu i wkomponować ją w wystrój całego domu. Pomimo bogatego asortymentu sklepów branżowych, coraz większą popularnością cieszą się meble na wymiar. Wystarczy jedynie znaleźć odpowiednią firmę, która je wykona, według konkretnego projektu, który ustala się wcześniej z klientem. Tym sposobem można urządzić swoją kuchnię w oryginalnym stylu. Oczywiście umowa obejmuje również montaż wszystkich szafek, jednak bez problemu można zrobić to samemu, przygotowując się wcześniej do całego procesu. Kiedy nowe meble zostaną dostarczone, należy zdemontnaować stare, a także oczyścić ściany i podłogi z pajęczyn i kurzu, które przez lata z pewnością się zebrały. Na samym początku warto sprawdzić, czy wszystkie elementy znajdują się w pudełkach, a następnie rozłożyć szafki w takiej kolejności, w jakiej będą montowane.

meble na wymiarNa czas instalacji niezbędne będą takie narzędzia jak: poziomnica, miarka, kątownik, śrubokręty, wiertarka i młotek, a w niektórych przypadkach nawet wyrzynarka. Po zakończeniu prac wstępnych można przystąpić do wstępnego naszkicowania planu mebli na ścianach, pamiętając, że pomiędzy górnymi a dolnymi zazwyczaj znajduje się około 56 centymetrów przerwy. Jeśli w kuchni będzie znajdować się szafka narożna, należy zamontować ją na samym początku i do niej dokręcać kolejne, dzięki temu wszystko będzie równe. Oczywiście rozpoczynając od tych, które umieszczane będą na ścianie. To samo powinno zrobić się z dolnymi meblami, które mogą sprawić trochę więcej trudności, ponieważ na nich znajduje się zazwyczaj zlew i płyta indukcyjna. W związku z tym trzeba wyciąć dla nich odpowiednich rozmiarów miejsce, wcześniej przygotowanymi narzędziami. Montowanie oświetlenia, dopływu gazu, czy wody najlepiej jest zostawić fachowcom, którzy wykonają to profesjonalnie i sprawdzą, czy nie ma żadnych przecieków.

Podczas instalacji mebli kuchennych na wymiar należy przygotować się na wszystkie ewentualności. Jednak z odpowiednim sprzętem i oczywiście pomocą drugiej osoby, cały proces powinien zająć niecały dzień. Oczywiście trzeba pamiętać, by zabezpieczyć swoje ciało i przede wszystkim ręce, które są najbardziej narażone na skaleczenia.