materac piankowy twardy

Jak użytkować materac piankowy?

Materac piankowy jest najczęściej wybieranym rodzajem materacy, chociaż w ofertach producentów znajdziemy również materace kieszeniowe, bonellowe i sprężynowe. Ale to właśnie materace piankowe charakteryzują się najlepszymi właściwościami i zapewniają najbardziej komfortowy sen. Oczywiście jeżeli odpowiednio dobierzemy materac do swoich potrzeb.

Dobry twardy materac z pianki

materac piankowy twardyAby spełnił on nasze wymagania, w pierwszym kroku musimy zastanowić się nad jego twardością. Powinna być ona dopasowana do wagi ciała. Zbyt miękki materac przy dużym obciążeniu będzie zapadał się. Kręgosłup nie będzie miał odpowiedniego podparcia, co doprowadzi do tego, że mięśnie będą ciągle napięte i obudzimy się z obolałym ciałem. Najlepszym wyborem jest materac piankowy twardy dla dorosłych, ponieważ dopasowuje się od do kształtu ciała i zapewnia optymalny poziom wygody. Taki materac może być użytkowany z obu stron – zresztą jest to polecane przez producentów, ponieważ odwracanie materaca co określony czas, na przykład co 6 miesięcy, sprawi, że wydłuży się jego żywotność. Niektóre materace piankowe są produkowane z dwóch rodzajów pianek – z termoelastycznej oraz wysokoelastycznej, które mają nieco inne właściwości. W związku z tym jedna strona materaca będzie średnio twarda, druga zaś – wysoko twarda.

materac piankowy twardyNiezależnie od wybranej do użytkowania strony materaca, z pewnością będzie nam dobrze się na nim spało, a sen będzie komfortowy. Jeżeli chcemy, aby materac piankowy służył nam jak najdłużej – a więc najlepiej przewidywane przez producenta 10 lat – należy odpowiednio go użytkować. Bardzo ważne jest to, aby pomieszczenie, w którym eksploatujemy materac, było zabezpieczone przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie UV czy deszcz, który mógłby zamoczyć materac. Jeżeli jednak zdarzy się takie zamoczenie, należy natychmiastowo zdjąć pokrowiec i wysuszyć go, aby woda nie dostała się w głąb materaca. Najlepiej jednak pilnować, aby w pomieszczeniu zawsze było sucho i przewiewnie. Przepływ powietrza jest bardzo ważny, materac nie może leżeć na podłodze czy na podłożu, które podobnie jak ona nie przepuszcza powietrza, gdyż szybko straci swoje właściwości.

To tylko niektóre ze wskazówek podawanych przez producentów materacy odnośnie do ich użytkowania. Jest ich jednak więcej, dlatego przez rozpoczęciem eksploatacji nowego materaca należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. Poleca się, aby materac traktować jak przedmiot użytku osobistego i nie dzielić się z innymi, w celu zachowania higieny wyrobu.