Agregaty stacjonarne

Jaki agregat stacjonarny wybrać?

Agregaty prądotwórcze są niezbędne w wielu miejscach. Nie chodzi tu tylko o komfort życia, jak np. możliwość korzystania z oświetlenia czy telewizji w razie awarii prądu. Długa przerwa w dostawie elektryczności sprawi, że zepsuje się żywność w lodówkach i zamrażarkach, szpitale nie będą w stanie funkcjonować, ponieważ przestanie działać cała aparatura medyczna, w tym systemy podtrzymywania życia.

Agregaty z silnikiem Diesla

Agregaty stacjonarne	Przykłady można mnożyć, ale wniosek jest jeden – nasze codzienne życie jest w ogromnym stopniu oparte na korzystaniu z elektryczności, a bez niej w wielu sytuacjach jesteśmy zupełnie bezradni. W sytuacji, gdy nie możemy liczyć na dostawę prądu z sieci, możemy skorzystać z tego produkowanego przez agregat. Jest to urządzenie coraz popularniejsze nie tylko w zakładach użyteczności publicznej czy zakładach przemysłowych, ale także w gospodarstwach domowych. W zależności od konkretnego zastosowania można wybierać między agregatami stacjonarnymi i mobilnymi. Urządzenia stacjonarne są z reguły znacznie większe, jednak idzie za tym większa moc i wydajność urządzenia, a także dłuższy czas jego pracy, wynoszący nawet powyżej dwudziestu godzin. Jaki konkretnie typ agregatu należy wybrać, jeśli potrzebne jest nam urządzenie stacjonarne? Z całą pewnością nie benzynę.

Agregaty stacjonarne	Choć są to urządzenia najtańsze, to w większym stopniu są podatne na awarię, trudniej je naprawić, a sam koszt eksploatacji jest większy. Jeśli interesują nas bardziej ekonomiczne agregaty stacjonarne, to lepszym wyjściem będzie inwestycja w agregat z silnikiem Diesla lub gazowy. Agregaty z silnikiem wysokoprężnym cechuje prostsza, solidniejsza i bardziej wytrzymała konstrukcja. W porównaniu z urządzeniami na benzynę mają o wiele niższe zużycie paliwa, są też bardziej wydajne. Po około dwustu godzinach pracy należy dokonać już ich przeglądu, co również wypada korzystniej w porównaniu z urządzeniami na benzynę – tu przeglądu dokonuje się po stu godzinach pracy. Agregaty gazowe wypadają najkorzystniej w zestawieniu kosztów eksploatacji, jednak sam koszt zakupu jest zdecydowanie najwyższy. Będzie to jednak najlepsze wyjście w sytuacji zapotrzebowania na urządzenie prądotwórcze do użytku przemysłowego, zwłaszcza do pracy ciągłej. Są solidne, ekonomiczne, a koszt zakupu paliwa jest niższy niż w przypadku innych urządzeń.

Standardem w takich urządzeniach jest zabezpieczenie przed przeciążeniem i automatyczna regulacja napięcia, która kontroluje napięcie wyjściowe i jego wahania. Sprawia to, że korzystanie z agregatu stacjonarnego jest w pełni bezpieczne dla nas i dla urządzeń, które z jego pomocą zasilamy.