Jakie parametry okien PCV do domu są najważniejsze?

Jeśli budujesz dom, przed Tobą konieczność wyboru stolarki okiennej. Nie jest to zadanie proste z kilku powodów. Po pierwsze, wybór okien jest bardzo duży i może przyprawić o zawrót głowy. Po drugie, jest to inwestycja na lata, od której zależy kwestia utrzymania ciepła w mieszkaniu. Wreszcie po trzecie, ma wpływ na estetykę pomieszczeń i budynku na zewnątrz.

Okna PCV są tanie

okna pcv do domuDecyzję w sprawie wyboru stolarki okiennej może ułatwić zwrócenie uwagi na kilka istotnych parametrów. O tym, jak duże będą okna, ile ich będzie i w jakim miejscu zostaną ulokowane, mówi już sam projekt. W trakcie budowy trzeba uwzględnić lokalizację i okien, i drzwi. Na czas murowania zapominamy jednak o stolarce okiennej, bo na ten etap przyjdzie jeszcze pora. Warto już wtedy jednak przemyśleć, na jakie modele się zdecydujemy. Do wyboru mamy okna drewniane oraz okna PCV. Te pierwsze wyglądają bardzo efektownie, są jednak nieco droższe od tych plastikowych. Okna PCV do domu wydają się być więc tańszą opcją. W każdym jednak przypadku należy zwracać uwagę na dwa niezwykle istotne parametry – współczynnik przenikalności ciepła U oraz przepuszczalności energii cieplnej g. Pierwszy charakteryzuje ilość ciepła, jaka przenika w ciągu godziny przez 1m2 płaskiej przegrody, jeśli różnica temperatur powietrza wewnątrz i zewnątrz wynosi 1 stopień Celsjusza. Zgodnie z wytycznymi, nie może być wyższa niż 1,6 W/m2.

okna pcv do domuDrugi parametr określa stosunek przepuszczalności energii całkowitej do padającej na szybę energii słonecznej. Nie bez znaczenia jest też ilość szyb w oknie. Jeszcze kilka lat temu produkowano przede wszystkim okna z dwoma szybami i jedną komorą, dziś najwięcej sprzedaje się okien dwukomorowych. Dostępne są też modele trójkomorowe, i to one są uznawane za najlepsze w swojej klasie, są jednak nieco droższe i nie każdy decyduje się na ich zakup. Niemniej ważny jest prawidłowy montaż okien. Nawet drobny błąd w tym zakresie może skutkować powstaniem mostków termicznych wzdłuż ramy okiennej. Warto więc bardzo dobrze się do tego przygotować lub skorzystać z pomocy zaufanego fachowca. Stolarka okienna nie jest ważna tylko ze względów estetyki czy funkcjonalności (mało kto wyobraża sobie dom bez okien).

Ma również znaczący wpływ na kwestie ocieplania mieszkania. Im lepsze okna, o ile są prawidłowo zamontowane, tym lepsza izolacja termiczna pomieszczeń, ale też mniejsze ryzyko powstania pleśni i grzyba na ścianach i suficie. Warto również pamiętać, że okna wymienia się raz na kilkanaście lat, jest to więc element wyposażenia domu, w który warto inwestować.