zaślepki na słupki ogrodzeniowe

Jakie powinny być odpowiednie zaślepki ogrodzeniowe?

Ogrodzenie terenu budowy, czy później działki, na której znajduje się dom, stało się dla wielu osób standardem. W związku z tym producenci systemów ogrodzeniowych ciągle wprowadzają na rynek nowe rozwiązania i technologie, których zadaniem jest tworzenie nowych, znacznie bardziej nowoczesnych i eleganckich płotów.

Zaślepki do płotów

zaślepki na słupki ogrodzeniowePomimo ich starań, bardzo dużą popularnością wciąż cieszą się siatki ogrodzeniowe, które często można znaleźć nie tylko wokół sadów, ale także posesji, na których znajdują się domy. Postawienie takiego płotu jest stosunkowo proste i tanie – wystarczy zamocować stalowe słupki (bezpośrednio w gruncie lub w betonowym fundamencie), a następnie odpowiednio naciągnąć między nimi siatkę stalową. Istotne dla późniejszej eksploatacji, a dokładnie bezpieczeństwa znajdujących się na terenie obiektu osób jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć ostre fragmenty pionowych profili nośnych. Najczęściej są one wykonane z kształtowników stalowych walcowanych na gorąco o średnicy około 6-8 cm, docinanej w fabryce na odpowiednią długość. Po pomalowaniu lub chromowaniu słupki trafiają do sprzedaży, a następnie są montowane w terenie. Proces ich cięcia sprawia jednak, że wolne końce ścianek są dość ostre – mało która firma decyduje się na ich szlifowanie.

zaślepki na słupki ogrodzenioweWłaśnie dlatego ich zwieńczenie powinny stanowić okrągłe zaślepki na słupki ogrodzeniowe. Najczęściej detale te są wykonana z termoplastycznego tworzywa sztucznego, które w postaci granulatu zostało dostarczone do maszyny wtryskowej. Następnie, w środowisku wysokiego ciśnienia oraz temperatury, detale zostały wytłoczone przez specjalną maszynę. Taki proces produkcji sprawia, że elementy są monolityczne, a dokładnie jednorodne. Taka sama budowa w każdym punkcie przekroju sprawia, że zaślepki są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, tarcie oraz zmienne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, deszcz, silne nasłonecznienie (w tym promieniowanie UV) oraz wiatr. Tworzywo, z którego zostały wykonane, najczęściej nie jest całkowicie sztywne – posiada pewną ciągliwość i elastyczność, dzięki czemu zaślepka lepiej dopasowuje się do profilu i nie spada z niego nawet w bardzo trudnych warunkach.

Dzisiaj producenci detali z tworzyw sztucznych są w stanie wykonywać zaślepki okrągłe o dowolnej średnicy i kolorze, dzięki czemu bez problemu możemy znaleźć element idealnie pasujący do wybranych przez nas słupków. Poszukując odpowiednich zaślepek, należy skontrolować ich rozmiar, aby był adekwatny do średnicy pionowych elementów nośnych ogrodzenia.