Kostka brukowa kiedyś i obecnie

Niegdyś jedynym sposobem na utwardzoną powierzchnię w miastach czy poza nimi były drogi i ścieżki z polnych kamieni, tworzące nawierzchnię zwaną kocimi łbami. Nazywano ją tak ze względu na charakterystyczny kształt kamieni.

Rodzaje kostki i jej układanie

kostka brukowa Nawierzchnie z równo ciętych kamiennych płyt stanowiły rzadkość zarezerwowaną tylko dla najbogatszych. Z biegiem lat na szczęście wiele się w tej kwestii zmieniło i obecnie zamiast kocich łbów dostępne są różnorodne inne typy kostek brukowych, pozwalające na stworzenie nie tylko utwardzonej, ale też równej i bardzo estetycznej. Współczesna kostka brukowa przeważnie produkowana jest z betonu, jednak spotyka się często także tą kamienną, z bazaltu lub granitu, rzadziej z wapieni i piaskowców. Dawne kocie łby są wykorzystywane bardzo rzadko, w okolicach zabytków i innych miejsc, do których takie urokliwe, ale bardzo specyficzne rozwiązanie pasuje. W czasie spaceru po Bydgoszczy można odnaleźć przykłady zastosowania najróżniejszych typów kostki brukowej. Ze względu na dostępne kształty – od prostej kwadratowej kostki, przez prostokątną, fale, trapez, kość i młotek – materiały i kolory, możliwe jest tanie układanie kostki w Bydgoszczy w najróżniejsze wzory. Daje to w konsekwencji ogromną ilość możliwych projektów i aranżacji i udowadnia, że brukarstwo jest na swój sposób prawdziwą sztuką.

kostka brukowaWarto dodać, że kostka brukowa nadaje się na otoczenie właściwie każdego budynku, także dlatego, że można ją na różne sposoby postarzać i stylizować, dzięki czemu jeszcze bardziej zyskuje na wyglądzie. Układaniem kostki powinni zajmować się wyłącznie fachowcy, którzy zawodowo świadczą usługi brukarskie i mają w tym już duże doświadczenie. Jest to istotne nie tylko ze względu na to, że niejednokrotnie kostkę trzeba ściśle dopasowywać i przycinać, ale przede wszystkim ze względu na konieczność wykonania dobrej podbudowy. To warunek konieczny, aby po pewnym czasie kostka utrzymała równą powierzchnię, nie zapadała się. Przez nierówności nie tylko łatwiej się potknąć, ale też bardziej sprzyjają uszkodzeniom materiału. Prawidłowo ułożona kostka brukowa, z odpowiednim spadem, posiada niską nasiąkliwość, jest mrozoodporna i dobrze odprowadza wodę. Na większych powierzchniach dobrym rozwiązaniem będzie jednak wykonanie szczelin dylatacyjnych, które pozwolą w jeszcze lepszy sposób odprowadzać wodę.

Jak widać, wybierając kostkę brukową i jej projekt należy zwracać uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale także na firmę, która ją ułoży – tylko prawidłowe ułożenie kostki zagwarantuje, że będzie dobrze spełniała swoje zadanie.