makiety budowalane

Makiety architektoniczne czy modele 3d?

Świat idzie do przodu, a wraz z nim technika i technologia. Zmienia się zatem wiele rzeczy, co nie znaczy jednak, że stare media, czy produkty są wypierane. Często wykonywanie czegoś z pomocą komputerów jest o wiele szybsze, dokładniejsze, niż wykonywanie tego samego ręcznie.

Makiety architektoniczne i ich zalety

makiety budowalane

Obliczenia komputerowe są łatwiejsze, fotografia cyfrowa daje nam wiele możliwości przeróbki, a internet pozwala się nam komunikować z całym światem. Również w projektowaniu i architekturze pojawiły się nowe technologie. Teraz już nie musimy zdawać się na makiety architektoniczne, tylko mamy do dyspozycji wysokiej jakości programy komputerowe, dzięki którym możemy wykonać modele w wersji trójwymiarowej (3d). Czy to jednak oznacza, że makiety zostały wyparte przez trójwymiarowe obrazowanie? Nie jest to do końca prawdą. Na pewno komputerowe modele domów wyglądają bardzo nowocześnie i profesjonalnie. Dzięki nim klient może zobaczyć swój przyszły dom pod każdym kątem, z góry, z boków, jak to wszystko będzie wyglądało. Do tego komputer daje nam możliwość przybliżania i oddalania, możemy wykonać wirtualny spacer po naszym domu, czy też na bieżąco coś zmienić. Z pewnością wiele osób będzie bardzo zainteresowanych takim obrazowaniem swojego domu.

makiety architektoniczne

Takie programy dają też wiele możliwości dla samych architektów i projektantów. Dzięki nim nie muszą spędzać całych dni na wykonywaniu modeli architektonicznych, ponieważ program często sam wykonuje za nich wyliczenia i ułatwia rysowanie w komputerze. Również nanoszenie poprawek jest o wiele łatwiejsze, ponieważ wystarczy kilka kliknięć i już elewacja domu na inny kolor, łóżko zamienia się miejscami ze stołem, a dach z płaskiego robi się spadowy. Jednak modele architektoniczne nie zostały całkowicie wyparte przez obrazowanie trójwymiarowe. Nadal są one w użyciu. Z pewnością i one mają wiele zalet. Możemy sami zajrzeć do wnętrza domu, makietą też możemy obracać i oglądać ją z różnych stron, a do tego często w takich makietach dach jest zdejmowany, i odsłania wnętrze domu. Niewątpliwie wykonywanie takich makiet jest bardzo pracochłonne, bo żeby coś dobrze odwzorować, a przy tym precyzyjnie wykonać bez niedoróbek to trzeba mieć spore umiejętności plastyczne i wyobraźnię przestrzenną.

Z pewnością wśród architektów i projektantów wnętrz znajdą się osoby, które wolą tradycyjne rozwiązania modelarskie, jak i ci, którzy preferują te nowoczesne. Tak czy inaczej, oba rozwiązania powinny satysfakcjonować klientów biur architektonicznych, planujących budowę domu.