kominek wolnostojący

Montaż kozy i kominka wolnostojącego

Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie swojego salonu bez kominka, który zawsze dodaje mu klasy jak i charakteru. Jednak w ostatnim czasie wiele osób zamiast kominka w swoim salonie montuje piece wolnostojące, które podobnie nadają charakteru pomieszczeniu, w którym się znajdują.

O czym należy wiedzieć montując kominek wolnostojący

Kominek wolnostojącyJednak ich montaż jest dużo sprawniejszy, jak i trwa zdecydowanie krócej. Jeśli chodzi montaż piecyka wolnostojącego, to podobnie jak w przypadku montażu elementu jakim jest efektowny kominek wolnostojący, musimy posiadać komin, do którego będą odprowadzane spaliny. Wejście do takiego komina musi znajdować się bezpośrednio nad piecykiem. Do wejścia do komina montujemy rurę stalową, które oczywiście musi być żaroodporna. Kupując piece wolnostojące warto jest od razu wybrać do nich takie rury jak i inne elementy potrzebne do montażu. Po wprowadzeniu rury miejsce te należy uszczelnić specjalną masą, które również jest żaroodporna, a następnie na nią położyć tynk. Aby styku ściany z rura nie było widać zakłada się specjalną stalową rozetę. Po tych czynnościach możemy umieścić tak zwany kominek koza w wybranym już wcześniej miejscu.

Należy pamiętać, aby kozy kominki umieszczać już pod wystająca rurą kominową ze ściany. Następnie piece kozy się poziomuje i co ważne posadzka pod nimi musi być wykonana z materiału niepalącego się. Czasem się zdarzy, że jest inaczej, dlatego należy zabezpieczyć ją na przykład ochrona płytą wykonaną z blachy. Aby połączyć piece wolnostojące z kominek należy na koniec wylotu rury spalinowej z pieca nałożyć specjalną rurę stalową. Wiadomo, musi być ona dopasowana zarówno średnica jak i długością. Następnie tę rurę łączy się z woltem rury kominowej przy pomocy specjalnego kolanka, które jest wykonane pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Wszystkie te opisane elementy łączy się ze sobą metodą na wcisk, dzięki temu, gdy podczas użytkowania w kolanku gromadzić będzie się sadza to łatwo będzie je zdemontować oraz oczyścić. Rura odprowadzająca spaliny musi być umieszczona pionowo, co jest równie ważne. Do tego na koniec prac warto jest skorygować elementy odpowiedzialne za odprowadzanie dymu z pieca wolnostojącego.

Opisany montaż pieca wolnostojącego nie jest trudny, jednak jeśli ktoś nie zna się na majsterkowaniu, lepiej aby sam tego nie wykonywał. Rury muszą być ze sobą dobrze połączone, aby skropliny powstające w kominie nie wydostawały się do pomieszczenia. Tak samo, nie szczelne połączenia spowodują wydostawanie się spalin do pomieszczenia, w którym znajduje się koza.