nitownica elektryczna

Nitownice elektryczne – na co zwrócić uwagę?

Obecnie techniki nitowania są szeroko wykorzystywane w przemyśle łączenia płaskich elementów. Sposób ten od lat utrzymuje swoją dobrą opinię, będącą wynikiem stabilności wykonywanych konstrukcji. Świadczy o tym również fakt, że jest ona wykorzystywana mimo rozpowszechnienia w Polsce po I wojnie światowej łączenia materiałów za pomocą spawania, które od tej pory było stosowane między innymi w kolejnictwie, przy budowaniu mostów oraz statków.

Nitownica gwarantująca bezpieczeństwo

nitownica elektrycznaNitowanie jednak wciąż jest powszechnie używaną metodą między innymi dzięki swojej niskiej cenie i nieskomplikowanym zastosowaniu. Nitownice elektryczne budzą zainteresowanie przedsiębiorców głównie ze względu zapotrzebowania na produkty proste, ekonomiczne i niezawodne. Chcąc kupić odpowiednią dla naszych potrzeb maszynę nitującą, musimy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak możliwości kalibracji podajnika, zautomatyzowanie urządzenia oraz możliwość pracy z różnymi typami nitów. Ważnym aspektem pracy z nitownicą jest jej ergonomiczność, ponadto łatwość w instalacji oraz obsłudze, jak i niski koszt utrzymania sprawią, że praca z takim sprzętem będzie dla nas komfortowa i wydajna. Na rynku mamy również możliwość zakupu urządzenia całkowicie zautomatyzowanego, które w pełni kontroluje proces nitowania. Przede wszystkim powinniśmy jednak zwrócić uwagę na systemy bezpieczeństwa, w jakie wytrzymała nitownica elektryczna powinna zostać wyposażona, kluczowym elementem będzie odpowiedni mechanizm ochrony palców.

nitownica elektrycznaNieodpowiednia ochrona może bowiem doprowadzić do wypadku w trakcie pracy. Wysoki poziom bezpieczeństwa pozwoli nam oszczędzić zdrowie nasze oraz pracowników korzystających z nitownicy. Dla operatora takiego urządzenia z pewnością istotna będzie również możliwość pracy bez zapotrzebowania na olej, niski poziom emitowanego hałasu oraz, bardzo ważny w kontekście obecnego nacisku na ekologiczne rozwiązania, brak zanieczyszczeń. Nitownica musi też posiadać deklarację zgodności CE, bez której urządzenie nie powinno być dopuszczone do sprzedaży na terenie naszego kraju. Dobra elektryczna nitownica jest nam w stanie zapewnić duży skok jakościowy w porównaniu do pracy ręcznej, musimy jednak dobrze wiedzieć, jakiego typu sprzętu potrzebujemy.

Wybór właściwego urządzenia może zabrać wiele godzin nawet osobom obeznanym z narzędziami dostępnymi na rynku. Mnogość oferowanych nam opcji sprawia, że musimy postępować bardzo ostrożnie, znając dokładnie zakres prac, jaki będziemy takim narzędziem wykonywać. Inwestycja w dobrze dobraną nitownicę jest nam w stanie oszczędzić wiele trudu.