izolacja fundamentów

Odpowiednia izolacja fundamentów

Woda jest bardzo niszczycielskim żywiołem, może ona być silna i gwałtowna, jak na przykład powódź, czy fale tsunami, które niszczą wszystko na swojej drodze. Ale może też ona być względnie spokojna i powolna. Przykładem takiego działania są chociażby kaniony w których płynęły kiedyś rzeki. Ich ściany są idealnie wytarte, co pokazuje jak silna potrafi być woda z biegiem czasu.

Wykonywanie izolacji a jej naprawa

izolacja fundamentówDziała to jednak w każdej możliwej skali, możemy obserwować jak woda powoli napływa do drzwi od naszej szopy na narzędzia, aż w końcu drzwi puchną i nie jesteśmy w stanie ich otworzyć, lub zamknąć. Jednak działa to także w wielu innych przypadkach. Jak chociażby dewastowanie ścian, czy fundamentów budynków. Dlatego też przeciwwilgociowe izolacje fundamentów są niezwykle ważne. Wody możemy nie widzieć, a jednak będzie napływać ona do wnętrza nieizolowanej ściany, drążyć w niej z czasem tunele, aż napęcznieje i stanie się słaba i krucha. Takiej sytuacji z kolei nie chcemy, jeśli fundament zawiedzie, może to poskutkować w zawaleniu się nawet całego budynku, co jest prawdopodobnie najgorszym scenariuszem. Najlepszym pomysłem jest po prostu izolacja na etapie budowy, pozwala nam to zaoszczędzić środków i dodatkowych czynności w przyszłości.

izolacjaFundamenty należy izolować od ich zewnętrznej strony, a zatem jeśli chcielibyśmy to zrobić po fakcie to byłoby to dość pracochłonne, mocno inwazyjne i co za tym idzie pewnie kosztowne. Istnieje wiele różnych metod na izolacje, które stosuje się naprzemiennie w budownictwie. Używa się żywicy epoksydowej, poliuretanowej, oraz wielu innych materiałów syntetycznych. Jeśli nasza izolacja zawiedzie nie powinniśmy się też martwić, istnieją nieinwazyjne sposoby dzięki którym możemy ją naprawić, co umożliwi jej powrót do stanu początkowego, gdzie nic nie będzie przeciekać. Sposoby tego typu zwykle polegają na zrobieniu odwiertów i wstrzyknięciu materiału izolującego prosto na miejsce, gdzie powinien się on znajdować. W takiej sytuacji wypełnia on tą przestrzeń tym samym izolując ścianę przed niszczycielskim działaniem wody, która mogłaby znacznie nam zaszkodzić. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który nam szkodzi jeśli chodzi o wilgoć.

Powoduje ona też tworzenie się bardzo dusznego powietrza i nieprzyjemnego zapachu, który właśnie kojarzymy ze zbytnim zawilgoceniem powietrza. Woda w ścianach budynków redukuje także termoizolację takiego budynku, dlatego istnieje realna szansa jego większego wychłodzenia, co z kolei może zwiększyć koszta mieszkańców jakie przeznaczają na utrzymanie ciepła.