konserwacja okien

Odpowiednia konserwacja okien

Odpowiednia pielęgnacja okien jest ważna, aby mogły nam służyć na lata, według swojego przeznaczenia. Mimo, że większość z nich ma zabezpieczenia przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Wytrzymałość różnych tworzyw zawartych w ramach okiennych może być zróżnicowana od otoczenia, w jakim się znajdują.

Konserwowanie drewnianych okien

konserwacja okienDo odpowiedniej konserwacji okien nie stosuje się środków agresywnych, czyli tych zasadowych lub kwasowych. a produkty, które zawierają neutralne PH dodatkowo nie rysujące powierzchni. Te preparaty do czyszczenia okien polecane są do ogólnej pielęgnacji. Czyszczenie takimi produktami jest skuteczne, a dodatkowo zostawiają powłokę ochronną, która utrudnia kolejne zabrudzenia danej powierzchni. Czynnością, którą powinno się wykonywać raz w rok jest użycie specjalnego oleju, którym smaruje się punkty ryglowania okucia. Środek ten jest odpowiedzialny za ciche i płynne funkcjonowanie mechanizmu. Istnieją także zalecenia, preparaty myjące poszczególne rodzaje okien. Konserwacja okien PVC charakteryzuje się myciem łagodnymi środkami. Najlepszym sposobem mycia tych okien jest najlepiej użycie ciepłej wody i łagodnych płynów do czyszczenia, np.: płynu do naczyń. Ważne jest, aby całkowicie zrezygnować, ze środków żrących i materiałów ściernych.

konserwacja okienPrzy konserwacji okien z drewna najważniejsze jest monitorowanie raz na pół roku stanu powłoki lakierniczej. Należy je czyścić regularnie. Systematyczności wymaga także używanie preparatu do konserwacji drewna w formie pasty lub mleczka. Dzięki temu ramy okienne będę mogły dłużej wytrzymać bez potrzeby kolejnego malowania. Ważne jest, aby pamiętać o użyciu innego środka do mycia ram okiennych niż używa się do mycia szyb. Okna z aluminium należy czyścić dwukrotnie. Pierwsze czyszczenie powinno polegać na użyciu wody z dodatkiem łagodnego środka do zmywania, po czym przetrzeć je do czysta suchą ścierką. Ramy okien aluminiowych nie powinno się czyścić kwaśnymi środkami, a także nie używać materiałów ściernych. Na silne zabrudzenia doskonałym środkiem do tego celu będzie nafta. Prawidłowa renowacja jest ważna, aby wydłużyć jak najbardziej żywotność okien.

Lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie większej sumy pieniędzy w produkty specjalistycznie przeznaczone do renowacji okien, niż przyczynienie się do zniszczenia okna i wydanie kilku tysięcy na wymianę. Częstym błędem także jest jeśli uważamy, że kupując te tańsze okna będą one gorsze i ich krótką żywotność zrzucamy na cenę. A tak naprawdę to konserwacja ma na to największy wpływ.