Szambowóz

Odpowiednio dobrane szambo betonowe

Właściwe zajmowanie się nieczystościami produkowanymi w gospodarstwie domowym jest jednym z obowiązków osób mieszkających w takim miejscu. Zależnie od tego, gdzie jest ono zlokalizowane, wykorzystuje się do tego celu różne rozwiązania. Oczywiście najbardziej skomplikowane są tereny podmiejskie i wiejskie, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji miejskiej będącej najłatwiejszym rozwiązaniem tej kwestii.

Szambo na terenie wiejskim

SzambowózW takich miejscach najczęściej korzysta się z metod alternatywnych takich jak szamba betonowe, które są zdecydowanie jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Przede wszystkim są one wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz statyczne. Dzięki temu możliwe jest ich instalowanie praktycznie w każdym gruncie, gdzie inne rozwiązania są od niego sztywno uzależnione. Takie szamba wykonane z tworzywa sztucznego są znacznie mniej wytrzymałe i bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego też ich instalacja w mniej przyjaznych gruntach jest zdecydowanie niewskazana. Dlatego też wiele osób zdecydowanie chętniej decyduje się na szambo betonowe – ceny takiego rozwiązania wahają się zależnie od pojemności. Tego typu pojemnik można zakupić w przedziale od paruset złotych do kilku tysięcy.

SzamboOczywiście przy domach mieszkalnych zalecane są szamba o zdecydowanie większej pojemności, dzięki czemu ich opróżnianie nie będzie zbyt częste. Zbiornik o pojemności około szesnastu metrów sześciennych bez problemu wystarcza rodzinie z kilkoma dziećmi na ponad pól roku bez jego opróżniania. Jest to optymalne rozwiązanie, które zapewnia wysoki komfort użytkowania. Zbiornik taki należy wkopać w ziemię w odpowiednim miejscu działki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na łatwy dojazd, tak aby wóz asenizacyjny mógł bez problemu dotrzeć do takiego zbiornika w celu jego opróżnienia. Najlepiej w takiej sytuacji szambo umieszczać na granicy działki, gdyż w takiej sytuacji nie będzie konieczne aby taki wóz bezpośrednio na nią wjeżdżał, co mogłoby poskutkować chociażby uszkodzeniem trawnika. W celu wkopania szamba betonowego w ziemię konieczny jest specjalistyczny sprzęt, który umożliwi wykonanie odpowiednio dużego otworu oraz podłączenie instalacji bezpośrednio do domu.

Taka inwestycja może znacznie się różnić powodem skomplikowania co zależne jest od rodzaju gruntu na jakim się operuje. Nim bardziej jest on wilgotny, tym trudniej będzie umieścić tam taki zbiornik. Najczęściej montażem zajmują się osoby wyznaczone przez firmę sprzedającą szamba i najlepiej im pozostawić wykonanie tej czynności, gdyż daje to ewentualna gwarancję w razie awarii.