Odświeżenie klatki schodowej w domu

Przeprowadzka do nowego domu może wiązać się z licznymi remontami i naprawami. Odmalowywania ścian, wymiana posadzek, czy generalny remont łazienki lub kuchni to zjawiska dobrze każdemu znane, jednak także klatka schodowa może wymagać remontu, szczególnie w wieloletnich domach.

Remont klatek schodowych w Białymstoku

remontJak ją przygotować przed zamieszkaniem w nowym domu? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan schodów, gdyż może konieczna będzie ich wymiana lub naprawa. Wygoda ich użytkowania także jest kluczową kwestią – użytkowane codziennie nie mogą sprawiać trudności w poruszaniu się pomiędzy piętrami. Decydując się na zamieszkanie w danym domu warto zwrócić uwagę na to, by każdy z jego elementów służył zapewnieniu komfortu. Być może dobrym pomysłem będzie zmiana schodów jeszcze przed przeprowadzką i zapewnienie sobie odpowiednich warunków mieszkalnych na lata. Schody powinny być dopasowane do długości kroku i stopy, aby były wygodne. Wysokość stopni przyjmuje się od 14 do 19 cm, a jego szerokość od 25 do 32 cm. Obecne przepisy budowlane mogły nie obowiązywać w czasach, kiedy budowany był dany dom, przez co stopnie mogą być nierówne, zbyt wąskie lub wysokie. Jeśli chodzi o materiały, z jakich powinny być wykonane, najczęściej stosuje się drewno, ze specjalnym antypoślizgowym lakierem. Schody mogą być także wyłożone płytkami ceramicznymi z nakładkami, a bardziej awangardowe wnętrza z otwartą klatką schodową mogą być wyposażone w szklane schody.

remontCzęstą praktyką jest także umieszczanie wykładziny dywanowej na stopniach. Remont klatek schodowych najczęściej obejmuje odświeżenie ścian, czy naprawę lub odmalowanie schodów i balustrad. Na ścianach najczęściej stosuje się farbę, rzadziej boazerię lub tapety. Podczas remontu warto także zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie klatki schodowej – popularne obecnie jest stosowanie punktowego oświetlenia przy każdym ze stopni w połączeniu z klasycznymi kinkietami na ścianach. Balustrada, czyli element, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowania schodów, powinna być wysoka na przynajmniej 90 cm, a odstępy pomiędzy kolejnymi elementami ją wypełniającymi, czyli pionowymi tralkami nie powinna przekraczać 12 cm ze względów bezpieczeństwa. Ze względów estetycznych ważne jest, aby balustrada była dopasowana wzorem, kolorem i stylem do schodów i całej klatki schodowej.

Remont klatki schodowej należy w pierwszej kolejności zaplanować i zdecydować się na to, które prace są konieczne do wykonania. Być może same schody wymagają jedynie naprawy i odświeżenia, bez potrzeby kosztownej ich wymiany na nowe. Warto jednak zawczasu sprawdzić, czy ich użytkowanie będzie wygodne na co dzień i nie przysporzy w przyszłości dyskomfortu.