badania geotechniczne

Ogromna rola badań geotechnicznych

Budownictwo jest dość skomplikowaną dziedziną i wymaga ono sporo doświadczenia oraz środków. W każdą budowę zaangażowana jest masa osób i składa się ona ze sporej ilości etapów. Żeby zaczął powstawać budynek muszą być przeprowadzone liczne badania, potem budynek musi być odpowiednio zaprojektowany i trzeba otrzymać pozwolenie na budowę, dopiero wtedy można wziąć się za etap właściwy całej inwestycji.

Badania geotechniczne przez inwestycją

badania geotechniczneBadania geotechniczne gruntu są często pierwszym krokiem do rozpoczęcia takiej inwestycji, bez nich ciężko jest zacząć planować, a co dopiero budować. Architekt i budowlańcy muszą być świadomi na jakim gruncie operują i odpowiednio się do niego przygotować. Badania tego typu wykazują bardzo wiele właściwości podłoża na jakim wykonywana będzie budowa. Między innymi sprawdzają stan wód gruntowych, wilgotność ziemi, wykrywania ewentualnych przedmiotów w niej ukrytych, czy sprawdzanie statyczności takiego miejsca, co może okazać się niezwykle ważne w wielu wypadkach. Większość budów nie jest kompletnie w stanie ruszyć bez takich badań, a w większości przypadków uzyskanie zezwolenia na budowę jest bez nich niemożliwe. Badania tego typu ważne są przy każdej budowie, jednak szczególnie kluczową rolę pełnią we wszelakich wielkogabarytowych konstrukcjach takich jak wieżowce, czy gigantyczne pasaże.

badania geotechniczneCechy uzyskane za pomocą badania gruntu pozwalają na odpowiednie zaprojektowanie fundamentów, które są jedną z najważniejszych części budynków. W przypadku ogromnych konstrukcji, potrafią one sięgać nawet kilkanaście, albo kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi, dlatego też ich odpowiedni projekt jest niebywale ważny, gdyż to praktycznie na nich stoi budynek, a ich uszkodzenie grozi uszkodzeniem całej konstrukcji. Względem warunków glebowych, odpowiednio dopasowuje się elementy takiego fundamentu, aby był jak najbardziej wytrzymały i służył całej konstrukcji długie lata. Chociażby badanie wilgotności, czy stanu wód gruntowych pozwala na wybór odpowiedniej izolacji i zabezpieczeń przed osuwaniem się gruntu, bez czego całość mogłaby się skończyć dość tragicznie. Odpowiednia warstwa izolacyjna zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza budynku, co jest elementem niezwykle kluczowym. Budynek ciągle zalewany traci na wytrzymałości, co w przypadku gigantycznych konstrukcji może być tragiczne w skutkach.

Niewłaściwie postawione fundamenty powodują, że ściany w takim budynku mogą zacząć pękać, a on cały zacznie się ruszać. W razie osunięcia się gruntu, lub większego ruchu fundamentu taki osłabiony budynek może się zawalić. Dlatego też niezwykle ważne jest przeprowadzanie badań geotechnicznych i budowanie zgodnie z ich wynikami.