okna drewniane

Okna drewniane – czy są jeszcze popularne?

Rynek stolarki otworowej jest naprawdę rozbudowany. To dlatego, że z roku na rok pojawiają się coraz nowsze technologie, które można w tej branży wykorzystywać. I tak oto, obok tradycyjnych drzwi i okien drewnianych, w asortymencie pojawiły się także okna z innych materiałów – na przykład z PVC.

Okna drewniane o dobrych parametrach

okna drewnianeI obecnie to one cieszą się największą popularnością. Czy to znaczy, że czas okien drewnianych już na zawsze przeminął? Okazuje się, że nie! Dlaczego? Otóż dlatego, że to właśnie drewno jest materiałem ponadczasowym, który daje nam wiele atrakcyjnych możliwości. A co najważniejsze – drewno jest ekologiczne! Obecnie zaś panuje swoista moda na rozwiązania chroniące środowisko, dlatego wszystko wskazuje na to, że drewniana stolarka otworowa prędko powróci do łask. Powinno nas to cieszyć. Okna z drewna warto bowiem wybrać także z innych powodów. Jednym z nich jest to, że wytwarzają one przyjazny mikroklimat, to znaczy, że potrafią pobrać z otoczenia nadmiar wilgoci, ale nadmiaru tego nie wchłaniają na stałe – oddają go, gdy tylko powietrze będzie zbyt suche. Ponadto jeśli chodzi o najlepsze okna drewniane – producent zapewnia, że charakteryzują się one bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Chodzi głównie o dobrą izolację termiczną, która sprawia, że okna te są wyjątkowo szczelne. Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w budownictwie pasywnym, jak i energooszczędnym.

okna drewnianeZwłaszcza że w nowoczesnej stolarce otworowej drewnianej stosuje się także specjalne pakiety szybowe – na przykład dwie lub trzy warstwy szyb, które także mają pozytywny wpływ na parametry termiczne. W ofertach producentów znajdują się okna drewniane o przeróżnych kształtach. Choć zazwyczaj większość z nas decyduje się na tradycyjne rozwiązania – a więc okna o klasycznym, prostokątnym kształcie, jeżeli mamy nietypową wizję nowoczesnego domu, bez problemu zamówimy u producenta okna w dowolnym wymiarze i kształcie. Zamiast tradycyjnych drzwi balkonowych – drzwi łukowe? Bez problemu! A przy tym drzwi balkonowe drewniane oraz takie okna będą wyglądały pięknie i nieskazitelnie przez długie lata! Materiał jest bowiem zabezpieczany przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, ponadto co kilkanaście lat stolarka otworowa może być poddawana renowacji.

Jeśli na przykład zauważymy jakieś wykonane przypadkowo zarysowanie – nie ma żadnego problemu z pozbyciem się go. Stolarka otworowa z drewna to same plusy, nic więc dziwnego, że mimo chwilowego boomu na okna z PVC, to właśnie okna drewniane z powrotem zaczynają cieszyć się popularnością.