żarówki led

Oświetlenie LED – gdzie warto je zamontować?

Oświetlenie LED zyskuje coraz większą popularność – po części jest to zasługa niebywałej oszczędności jaką daje takie oświetlenie, a po części ciekawych efektów wizualnych, jakie możemy uzyskać za pomocą żarówek czy taśm ledowych. Odpowiednio wykorzystane oświetlenie tego typu może przynieść wiele korzyści.

Oświetlenie LED w domu

żarówki led Gdzie najlepiej je zamontować? W niektórych pomieszczeniach nie potrzebujemy szczególnie wyraźnego czy mocnego światła – tak jest, na przykład, w przypadku sypialni. Możemy pozostawić tam ciepłe, niezbyt mocne żarówki, ponieważ w sypialni rzadko długo używa się światła, a także dlatego, że słabe, niewyraźne światło buduje przyjemny, przytulny klimat. Jednak w pokoju dziennym, kuchni czy łazience światło powinno być mocne i wyraźnie wydobywać każdy element wystroju. W tych pomieszczeniach możemy również pokusić się o pewne zabawy ze światłem, na przykład dodając kolorowe akcenty za pomocą taśmy LED. W pokoju dziennym oświetlenie ledowe dobrze sprawdzi się jako główne źródło światła. Warto wybrać żarówki LED od sprawdzonego producenta, ponieważ w tej przestrzeni spędzamy najwięcej czasu i zużycie żarówek jest zdecydowanie większe niż w przypadku innych pomieszczeń. Można pokusić się również o dodatkowe, mniejsze źródła światła, na przykład za telewizorem lub przy kanapie czy sofie, nie należy jednak przesadzać z ich liczbą – jeśli będzie ich zbyt wiele, nasz wzrok będzie się szybciej męczył i możemy się czuć niekomfortowo.

żarówki led W kuchni natomiast świetnie sprawdzą się drobne światełka punktowe z góry, na przykład nad blatem – tu przydadzą się żarówki schowane w panelu – lub przy dolnej linii szafek – idealnie nadadzą się do tego taśmy LED. Takie rozwiązania z pewnością sprawdzą się podczas przygotowania posiłków i napojów. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym można oddać się odrobinie szaleństwa. Podstawowe oświetlenie powinno mieć barwę neutralną, jednak nad wanną czy brodzikiem można sprawić sobie listwę z dodatkowym niebieskim, czerwonym, żółtym lub zielonym światłem. Za pomocą takiego światła dopełniającego można uzyskać naprawdę ciekawe efekty, ale – jak zawsze – należy zachować umiar, aby nasza łazienka nie przypominała sali dyskotekowej. Obecnie bardzo popularne oświetlenie LED daje bardzo duże możliwości zarówno w dopełnianiu aranżacji wnętrz, jak i zwiększania komfortu przebywania w pomieszczeniach.

Należy pamiętać o tym, aby – przede wszystkim – wybierać sprawdzonych producentów żarówek i taśm LED oraz żeby nie przesadzać z liczbą źródeł światła, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku.