panele podłogowe

Panele podłogowe czy parkiety?

Podłogi to często pomijany element w naszym domu. Wybieramy meble, żeby były wygodne i ładne, ważny jest kolor ścian, dobrany do naszych upodobań. Jednak o podłogi bardzo nie dbamy. Wybieramy najtańsze panele, bo po co inwestować w coś lepszej jakości.

Panele podłogowe łatwe w montażu

panele podłogoweTo często się na nas mści, ponieważ podłogi szybko się rysują, tracą swój blask, a ich czyszczenie jest kłopotliwe. Dlatego też warto jest pomyśleć o naszych podłogach i wybrać takie, jakie będą spełniały najbardziej wyśrubowane kryteria. Nie ukrywajmy, że podłogi drewniane są przez nas najczęściej wybierane. Drewno jest przyjemnym materiałem, w dodatku nie jest takie drogie, choć bywają takie odmiany drewna egzotycznego i unikatowego, za które sporo zapłacimy. Do wyboru jednak mamy panele podłogowe i parkiety. Mimo wielu podobieństw bardzo się od siebie różnią. Panele podłogowe z Lublina są łatwiejsze w montażu. Są większe niż panele parkietowe, więc kładzie się je szybciej. W dodatku mamy wiele paneli na wcisk, więc nie trzeba ich kleić. Spokojnie jedna osoba poradzi sobie z położeniem takim paneli w domu. Nie trzeba niczego specjalnego przygotowywać, można opcjonalnie położyć podkład wyciszający, dzięki czemu deski nie będą nigdy skrzypieć. Takie panele łatwo też się docina, a po ich założeniu kładzie się listwy przypodłogowe. Ważne jest to, żeby podłogi nie były kładzione zbyt wysoko, ponieważ wtedy montaż drzwi będzie utrudniony.

panele podłogoweDrzwi drewniane muszą się zmieścić w otworze drzwiowym i w futrynie, nie można ich docinać. Drzwi metalowe mają takie same wymagania. To jest ważne również w przypadku parkietów. Ich deski są o wiele mniejsze, więc ich kładzenie zajmuje więcej czasu. W dodatku nie układa się ich prosto, tak jak paneli, tylko w jodełkę, pod kątem ostrym. Osoba nie mająca w tym wprawy na pewno będzie się bardzo męczyła. Jednak parkiet ma swoje zalety. Przede wszystkim jest to możliwość cyklinowania. Specjalnym urządzeniem przejeżdża się po parkiecie i zdziera się z niego wierzchnią warstwę. Oczywiście jest to warstwa bardzo cieniutka. Jednak dzięki temu pozbywamy się zniszczonego lakieru i ewentualnych przebarwień i możemy ponownie polakierować parkiet. Wtedy na pewno będzie wyglądał jak nowy. Nie można tego samego zrobić z panelami, można je tylko wymieniać. Jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację to zarówno panele podłogowe, jak i pakiet wymagają takiego samego podejścia.

Jest to drewno, więc trzeba je delikatnie myć bez dodatku dużej ilości wody, za to ze środkami zawierającymi różne olejki. Wtedy nasze podłogi drewniane będą dobrze wyglądać.