Plac zabaw – budowa

Plac zabaw to miejsce, gdzie dzieci nie powinny czuć się tylko dobrze ze względu na liczne zabawy, ale i miejsce, gdzie muszą się czuć bezpiecznie. Rolą dorosłych jest zatem wybór odpowiednich sprzętów oraz ich montaż w sposób nie stwarzający niebezpieczeństwa. Od czego warto zacząć?

Przebieg budowy placu zabaw

Plac zabawPierwszym krokiem jest wybór producenta. Najlepsi są tacy z ugruntowaną renomą na rynku, posiadający sprzęty z atestami bezpieczeństwa i nadającymi się do użytkowania przez dzieci (np. nie były malowane szkodliwymi farbami). Place zabaw dla dzieci szkolnych mogą być wykonane z drewna, jak i z metalu. Oba materiały są solidne i wytrzymałe. Drewno ma tą zaletę, że jest przyjemne i ciepłe w dotyku, jednak trzeba zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią (by nie butwiało) oraz musi być dobrze oszlifowane (by nie było drzazg). Metalowy plac zabaw wykonany z nierdzewnej stali nie będzie wymagał odświeżenia, jednak metal bardzo się nagrzewa latem i wychładza zimą. Dodatkowo metal oblodzony jest bardzo niebezpieczny, ponieważ jest bardzo śliski. Bez względu na to, jakie place zabaw dla dzieci szkolnych wybierzemy to każdy z nich trzeba dobrze zamontować. Najlepszy jest do tego oczywiście beton. Podstawę sprzętów wkopuje się w ziemię, a następnie zalewa betonem. Dzięki temu całość będzie dobrze i stabilnie się trzymała. Wystające części betonu można przysypać piaskiem. Piasek amortyzuje upadki, więc jest bezpiecznym podłożem dla dziecięcych zabaw.

Plac zabawBardziej nowoczesną, ale i kosztowniejsza wersją jest użycie specjalnych amortyzujących mat z tworzywa sztucznego. Rozkłada się je jak wykładzinę w płytkach, dobrze się one trzymają podłoża. Ważne jest to, by dobrze rozstawić wszystkie sprzęty na placu zabaw. Urządzenia nie powinny stac zbyt blisko siebie, by można swobodnie z nich korzytać i poruszać się między nimi. Szczegolnie przy huśtawkach należy zachować stosowną odległość, żeby nikogo nie uderzyć podczas huśtania się. Poza samymi sprzetami do zabaw można, a nawet trzeba zainstalować inne akcesoria, takie jak ławeczki, kosze na śmieci, czy latarnie. W ten sposób stwarzamy rodzicom miejsce gdzie mogą usiąść i obserwowac swoje pociechy, można zadbać o czystośc, jak również plac zabaw będzie nadawał się do zabawy nawet wtedy kiedy szybko robi się ciemno.

Dobrze zbudowane place zabaw dla dzieci szkolnych będzie przyciągał dużą ilość maluchów chcących się świetnie bawić. Warto zatem zadbać, by codziennie czuły się one bezpiecznie i mogły swobodnie korzystać ze wszystkich zabaw.