gabiony

Plecionki i zgrzewy czyli gabiony

Ogrodzenia ogrodowe nierzadko stanowią nie lada wyzwanie dla właścicieli posesji. Czasem przybierają fantazyjne wzory i niespotykane materiały. Innym razem stosuje się proste i jasne konstrukcje.

Cennik gabionów i koncepcja ogrodu

gabionyOstatnimi czasy zauważa się szczególne zainteresowanie pewną najnowszą koncepcję ogrodową. Są to gabiony cennik. Jest to inaczej tak zwane ogrodzenie gabionowe. Jego konstrukcja opiera się głównie na szkielecie – siatki. Natomiast jego wnętrze oparte jest o tworzywa naturalne. Między innymi kamienie, głaz, ziemia, pustaki, czasem ściółka, kawałki drewna. Jak widać są to powszechnie dostępne produkty. Czasem kwadratowe szkielety obsadzane są roślinnością, kwiatami ogrodowymi. Należy wyróżnić dwa typy takowych konstrukcji: forma pleciona oraz zgrzewana. Dodać należy, że istnieje dodatkowo kilka typów. Wyróżniamy: gabiony typu Penfold, Concentrainer, Bastion. Różnią się one pewnymi specyficznymi szczegółami i zastosowaniem. Jeżeli chodzi o cennik firm wykonujących tego typu ogrodzenia, to jest on bardzo zróżnicowany. Warto podkreślić, że takie konstrukcje są zdecydowanie tańsze niż standardowe projekty ogrodzeniowe. Są bardzo funkcjonalne i wytrzymałe. Nie wymagają stosowania fundamentów ziemnych, które zapewniają w takich przypadkach dodatkową stabilizację. Siatki gabinowe są bardzo stabilne i można używać je przez wiele lat.

Jako dodatkową ciekawostkę, można dodać, że w dawnych czasach gabiony służyły jako warownie obronne. Chroniły i chronią przed powodziami, licznymi opadami. Jak widać oprócz funkcji estetycznych, mają też właściwości, służące praktycznym aspektom.