poliwęglan komorowy

Poliwęglan komorowy i jego właściwości

Tworzywa sztuczne mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Niektóre nadają się do użycia w naprawdę wielu dziedzinach. Inne z kolei stosuje się jedynie w specjalistycznych działaniach. Artykuł ten dotyczył będzie jednego z tworzyw, które stosuje się w budownictwie do wielu różnych celów.

Jakie zastosowanie ma poliwęglan komorowy?

poliwęglan komorowy

Mowa o materiale, jakim jest poliwęglan lity oraz komorowy. Jest to tworzywo sztuczne w wyglądzie podobne nieco do pleksiglasu, jednak znacznie trwalsze. Kiedy więc ma się wybór między pleksiglasem a poliwęglanem, lepiej wybrać ten drugi. Poliwęglan komorowy pozwala na zbudowanie na przykład wiat czy altan ogrodowych. Poliwęglan lity jest z kolei bardziej gładki. Tym, co wyróżnia to tworzywo jest jego plastyczność. Poliwęglan to amorficzny związek chemiczny, a to oznacza, że sam z siebie nie posiada on kształtu. Można mu go jednak nadać na przykład poprzez wtryskiwanie. Płyty poliwęglanowe nadają się do gięcia i do różnego rodzaju obróbki. Można je nitować, kleić, wiercić w nich bez obaw o to, że zostaną zniszczone. Jest to tworzywo, które więc doskonale nadaje się do dostosowania do powierzchni, gdzie ma być użyte. Jeśli trzeba na przykład dociąć sobie daszek z poliwęglanu, to nie ma problemu, ponieważ tworzywo to się nie złamie ani nie pęknie. Świetliki z poliwęglanu także są możliwe do wykonania dzięki temu, że tworzywo to można bez problemu giąć i modyfikować. Poliwęglan może być także wypełnieniem różnego rodzaju balustrad i drzwi. Cechuje go wysoka przepuszczalność światła, co zostało już wspomniane, a może stanowić wyjątkowy atut. Na pewno plusem tego tworzywa jest także jego lekkość. Nie ma więc problemu z obciążeniem, bo nie będzie ono go stwarzało. Poza tym cechuje go duża sztywność, dzięki czemu można właśnie tworzyć różne elementy bez obaw, że będą niedostateczną ochroną. Poliwęglan jest akurat tworzywem, które nadaje się do robienia wszelkiego rodzaju osłon, więc nie ma obaw o to, że coś się z nim stanie. Trzeba naprawdę dużej siły mechanicznej, żeby płyty poliwęglanowe zostały uszkodzone. Poza tym na korzyść tego tworzywa przemawia dodatkowo fakt, że jest on odporny na promieniowanie ultrafioletowe, czyli UV. Jeśli więc komuś zależy na tym, żeby mieć atrakcyjne rzeczy dookoła siebie, to na pewno warto wybrać to rozwiązanie.

Poliwęglanowe elementy są w większości przezroczyste, chyba że są barwione, ale wyglądają bardzo estetycznie. Czasami tworzy się z nich nawet szyldy albo dodatkową ochronę na szkło. Podsumowując, warto podkreślić, że właśnie trwałość jest kluczową cechą poliwęglanu. To ona wyróżnia go spośród innych tworzyw.