grzejnik

Pompy ciepła – dlaczego mieszkańcy Inowrocławia je wybierają?

Pompy ciepła to zyskujące na popularności urządzenia grzewcze. Służą one nie tylko do ogrzewania, lecz są także wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Niosą za sobą wiele korzyści i oszczędności dla użytkownika. To rozwiązania nie tylko ekologiczne, lecz także bardzo praktyczne oraz generujące oszczędności podczas użytkowania. Dlaczego dokładnie mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego tak chętnie wybierają ten sposób ogrzewania?

Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła

generatorNa popularyzację urządzeń grzewczych, jakimi są pompy ciepła wpływ ma wiele czynników. Bardzo ważne stanowisko w tym temacie mają obowiązujące normy i rozporządzenia budowlane, wymagające od inwestorów stosowania jak najbardziej ekologicznych rozwiązań w celach grzewczych, o niskiej emisji zanieczyszczeń, bezpiecznych dla środowiska. W ciągu ostatnich lat normy te stawały się coraz bardziej wymagające, a kolejne zmiany przewidziane są na przełom 2020 i 2021 roku. Współczesne pompy ciepła są urządzeniami, które bez problemów spełniają wszelkie wymagania – w przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe, które powoli będą wypierane na rynku coraz nowocześniejszymi rozwiązaniami. Aby ułatwić mieszkańcom zmianę urządzeń grzewczych, w miastach i gminach polskich działają projekty unijne, oferujący mieszkańcom dofinansowania na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Korzystanie z nich pozwala na zmniejszenie – dość wysokich – kosztów zakupu i montażu instalacji pompy ciepła, a tym samym szybszy zwrot kosztów.

grzejnikDecydując się na pompy ciepła Inowrocław i okolice skupia się także na ekologicznych aspektach i zaletach tego urządzenia, dlatego też coraz częściej powstają tzw. osiedla ekologiczne, zasilane głównie energią elektryczną pochodzącą od słońca oraz cieplną od pomp ciepła. Eksploatacja pompy ciepła, w przeciwieństwie do początkowych nakładów finansowych jest bardzo tania. Ponadto nie wymaga zakupu i magazynowania opału, budowy kotłowni i wielu innych dodatkowych kosztów, związanych z ogrzewaniem konwencjonalnym. Dzięki temu inwestycja zwraca się już po kilkunastu latach, generując następnie duże oszczędności, gdyż żywotność nowoczesnej pompy szacuje się obecnie na około 25 lat, a nawet i więcej. Użytkownicy cenią sobie to rozwiązanie także ze względu na prostą obsługę. Urządzenie to nie wymaga bowiem uzupełniania opału, czy sprzątania komory spalania.

Zakłada się, że pompy ciepła w najbliższych latach znacząco wyprą z rynku konwencjonalne urządzenia grzewcze. Spełniają one wszystkie wymagania budowlane, są rozwiązaniem nieemitującym do atmosfery zanieczyszczeń, są proste w obsłudze, nie wymagają dużych nakładów pracy i czasu. Ich eksploatacja wiąże się z niewielkimi kosztami. Łatwe uzyskanie dofinansowania lub dotacji sprawia, że urządzenia te są jeszcze chętniej stosowane.