Pompy ciepła to zyskujące na popularności urządzenia grzewcze. Służą one nie tylko do ogrzewania, lecz są także wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Niosą za sobą wiele korzyści i oszczędności dla użytkownika. To rozwiązania nie tylko ekologiczne, lecz także bardzo praktyczne oraz generujące oszczędności podczas użytkowania. Dlaczego dokładnie mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego tak chętnie wybierają ten sposób ogrzewania?
Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła
Na popularyzację urządzeń grzewczych, jakimi są pompy ciepła wpływ ma wiele czynników. Bardzo ważne stanowisko w tym temacie mają obowiązujące normy i rozporządzenia budowlane, wymagające od inwestorów stosowania jak najbardziej ekologicznych rozwiązań w celach grzewczych, o niskiej emisji zanieczyszczeń, bezpiecznych dla środowiska. W ciągu ostatnich lat normy te stawały się coraz bardziej wymagające, a kolejne zmiany przewidziane są na przełom 2020 i 2021 roku. Współczesne pompy ciepła są urządzeniami, które bez problemów spełniają wszelkie wymagania – w przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe, które powoli będą wypierane na rynku coraz nowocześniejszymi rozwiązaniami. Aby ułatwić mieszkańcom zmianę urządzeń grzewczych, w miastach i gminach polskich działają projekty unijne, oferujący mieszkańcom dofinansowania na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Korzystanie z nich pozwala na zmniejszenie – dość wysokich – kosztów zakupu i montażu instalacji pompy ciepła, a tym samym szybszy zwrot kosztów.
Decydując się na pompy ciepła Inowrocław i okolice skupia się także na ekologicznych aspektach i zaletach tego urządzenia, dlatego też coraz częściej powstają tzw. osiedla ekologiczne, zasilane głównie energią elektryczną pochodzącą od słońca oraz cieplną od pomp ciepła. Eksploatacja pompy ciepła, w przeciwieństwie do początkowych nakładów finansowych jest bardzo tania. Ponadto nie wymaga zakupu i magazynowania opału, budowy kotłowni i wielu innych dodatkowych kosztów, związanych z ogrzewaniem konwencjonalnym. Dzięki temu inwestycja zwraca się już po kilkunastu latach, generując następnie duże oszczędności, gdyż żywotność nowoczesnej pompy szacuje się obecnie na około 25 lat, a nawet i więcej. Użytkownicy cenią sobie to rozwiązanie także ze względu na prostą obsługę. Urządzenie to nie wymaga bowiem uzupełniania opału, czy sprzątania komory spalania.
Zakłada się, że pompy ciepła w najbliższych latach znacząco wyprą z rynku konwencjonalne urządzenia grzewcze. Spełniają one wszystkie wymagania budowlane, są rozwiązaniem nieemitującym do atmosfery zanieczyszczeń, są proste w obsłudze, nie wymagają dużych nakładów pracy i czasu. Ich eksploatacja wiąże się z niewielkimi kosztami. Łatwe uzyskanie dofinansowania lub dotacji sprawia, że urządzenia te są jeszcze chętniej stosowane.