Profesjonalne maszyny CNC do obróbki stali

Metale nie należą do najprostszych w obróbce i przetwarzaniu. Ich temperatura topnienia jest na tyle wysoka, że koszt wykonywania precyzyjnych odlewów jest bardzo wysoki. Nawet jeśli element kształtowany jest w procesie kucia czy walcowania, odchyłki wymiarowe oraz brak możliwości wykonania bardzo precyzyjnych detali sprawia, że wręcz niemożliwe jest uzyskanie bardzo skomplikowanych, powtarzalnych elementów.

Precyzyjne maszyny obróbcze

maszyny obróbcze cncW związku z tym najbardziej popularnie wykorzystywanym sposobem wytwarzania detali ze stali, brązu, miedzi czy innych metali jest skrawanie. Obróbka ubytkowa daje bardzo dużo możliwości jeśli chodzi o przetwórstwo metali. Jest ona możliwa przy zastosowaniu specjalistycznych maszyn. Dzisiaj w większości zakładów produkcyjnych stosowane są urządzenia sterowane numerycznie. Oznacza to, że ingerencja operatora w proces technologiczny ograniczona została do minimum. Za wszystko odpowiedzialny jest komputer, który na podstawie wprowadzonych przez człowieka danych, opracowuje komendy, które kierują głowicą. Maszyny obróbcze CNC do stali są bardzo precyzyjne, a najnowsze modele mogą pracować nawet w kilku osiach w jednym cyklu produkcji. Oznacza to, że bez problemu można wytworzyć nawet skomplikowane kształty. Najnowocześniejsze centra sterowane numerycznie mogą pełnić funkcję kilku urządzeń.

maszyny obróbcze cncJest to możliwe dzięki specjalnej budowie głowicy – zamiast jednego frezu może ona zawierać ich kilka lub kilkanaście. To komputer decyduje, jakie narzędzie sprawdzi się podczas wytworzenia danego elementu. Podczas jednego procesu narzędzia mogą być wymieniane, dzięki czemu możliwe jest kolejne wycinanie, frezowanie, gwintowanie i szlifowanie, bez ingerencji operatora w cały sykl produkcyjny. Tak specjalistyczne maszyny są bardzo często wykorzystywane podczas produkcji części do silników, napędów i innych rozwiązań. Można z ich pomocą produkować detale z dokładnością wymiarową bliską 0,001 mm, co jest pożądane w wielu gałęziach przemysłu. Dodatkowo elementy wytwarzane są o wiele szybciej niż w przypadku zastosowania innych metod produkcji. Zastosowanie maszyn obróbkowych CNC ma jeszcze jedną, niezwykle istotną zaletę.

Element jest wykonywany z jednej bryły materiału, a co za tym idzie, zachowuje jednorodność w całym swoim przekroju. Dzięki temu wytwarzane detale są o wiele bardziej wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym mogą one być stosowane nawet w miejscach, w których przewiduje się powstawanie dużych naprężeń – wystarczy tylko odpowiednio wybrać materiał, z którego zostaną wykonane.