rekuperacja

Rekuperacja a klimatyzacja – różnice?

Komfort mieszkaniowy to wiele czynników składających się na siebie, w tym także jakoś powietrza jaka panuje w pomieszczeniach. Dlatego coraz większą wagę przywiązujemy do tego jakim powietrzem oddychamy.

Rekuperacja i dobre powietrze

rekuperacjaW związku z czym nie ma nic dziwnego w fakcie, że coraz częściej projekty nowych domów czy budynków biurowych zwłaszcza w przypadku dużych ośrodków miejskich jak choćby Katowice czy Częstochowa, uwzględniają w swoich planach także montaż takich systemów jak klimatyzacja czy rekuperacja w śląskim. Czym te systemu różnią się od siebie? Zasadniczo zarówno klimatyzacja jak i rekuperacja maja za zadanie zapewnić by w pomieszczeniach znajdowało się powietrze o konkretnych parametrach. W związku z czym zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma systemami sprowadza się do zasady ich działania. Rekuperacja to system wentylacji opierający się na wymianie powietrza pomiędzy wnętrzem budynku, a częścią zewnętrzną. Zużyte powietrze wyprowadzane jest z pomieszczenia, natomiast świeże powietrze jest z zewnątrz do niego wprowadzane. Rekuperacja jest najnowocześniejszym systemem wentylacyjnym, określanym także jako wentylacja mechaniczna wiewano-nawiewna z odzyskiem ciepła. W tym momencie należało by zaznaczyć, że choć powietrze miejskie, zwłaszcza w większych ośrodkach przemysłowych jak choćby Śląsk nie należy do czystych, to i tak jest mniej zanieczyszczone niż to znajdujące się w budynku, toteż jego sprawna wymiana nadal jest bardzo ważna.

rekuperacjaPonadto zaleta tego systemu jest fakt, że niweluje on konieczność wietrzenie budynku, co pozwala uniknąć przeciągów, wchodzenia do domu insektów i tym podobnych nie przyjemnych skutków. Dodatkowo rekuperacja pozwala także znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Klimatyzacja natomiast to system wentylacyjny, którego działanie sprowadza się do zmiany parametrów powietrza, które już znajduje się w danym pomieszczeniu czy też pomieszczeniach. Powietrze znajdujące się w pomieszczeniu ulega zmianie pod względem takich parametrów jak temperatura i wilgotność, jednak nie podlega ono w żaden sposób wymianie. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że pozwala ona na ustawienie takich parametrów powietrza w jakich osoby przebywające w pomieszczeniu czują się najbardziej komfortowo. Nie mniej jeden jak i drugi system to znaczy zarówno rekuperacja jak i klimatyzacja mają duży wpływ na jakość powietrza dostarczanego do pomieszczeń wyposażonych w ów systemy.

W związku z czym tak jeden jak i drugi system wentylacyjny znacząco wpływa na komfort mieszkaniowy, jak i na samopoczucie oraz zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach, w których są stosowane. Nie mniej należy pamiętać, że rekuperacja zapewnia jego wymianę, podczas gdy klimatyzacja zmienia jedynie parametry powietrza.