Remont starego dworku – jakie okna?

Kiedy ma się w posiadaniu coś niezwykłego każdy stara się to pielęgnować. Niecodzienne rzeczy przykuwają wzrok i uwagę zdecydowanie częściej i bardziej. Jednak im starsze są to rzeczy tym bardziej trzeba o nie dbać i tym wyższe są wymagania na przykład konserwatora zabytków.

Okna wykonane z drewna

oknaDlatego też decydując się na przywrócenie dawnego blasku swojemu dworkowi czy też domkowi jednorodzinnemu, który przechodził kolejno z pokolenia na pokolenie należy zastanowić się od czego zacząć. Najważniejszą rzeczą jest odpowiednio wykonany projekt. Dzięki niemu będzie zdecydowanie łatwiej zadbać o każde kolejne elementy jak na przykład elewacja, okna czy drzwi. Przy okazji warto jest przygotować się na niemałe koszta jakie przyjdzie ponieść. Głównie spowodowane jest to faktem potrzeby przywrócenia oryginalnego i pierwotnego stanu. Co to oznacza? Przede wszystkim fakt wykonania okien i drzwi. W poprzednich latach bardzo często wykonywało się okna z zaokrągleniami. W projekcie mającym na celu przywrócenie tego, co było kiedyś muszą się one także znaleźć. Mogą one mieć duże zaokrąglenia albo nieco mniejsze. Jedno jest pewne – wyglądają one niezwykle. Bez większych problemów można dobrać do nich karnisz – dzięki temu będzie można mieć piękne firany bądź ciężkie zasłony – najmodniejszy trend ostatnich miesięcy.

oknaW Grójcu ostatnio miała miejsce taka renowacja. Właścicielom bardzo zależało na tym, aby ich domek przypominał ten znajdujący się na starych fotografiach, jakie udało im się znaleźć w archiwach muzeum. Postawili także na klasyczne drzwi również z zaokrągleniami. Drewniane drzwi posiadały wiele ozdób pasujących do dawnych czasów. Jednak największym wyzwaniem okazało się znalezienie odpowiedniej klamki. Wszyscy teraz decydują się na montaż tych nowoczesnych, przez co klasyczne są znacznie ciężej dostępne. Niedrogie okna z Nadarzyna natomiast od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej posiadały dość duże parapety. Znajdujący się na zewnątrz był swego rodzaju ogródkiem. W dużej doniczce znajdowały się zioła – bazylia, oregano albo piękne kwiaty. Odsłaniając rano zasłony cieszyła nie tylko piękna pogoda za oknem ale także bliskość natury. Warto zdecydować się na okna drewniane a nie na siłę wciskać plastikowe.

Drzwi wykonywane z tradycyjnych produktów w dwudziestym pierwszym wieku charakteryzują się znacznie większą odpornością i nieprzepuszczalnością ciepła ani wiatru niż kiedyś. Warto jest także zwrócić uwagę na szyby. Okna posiadające te nowoczesne można znacznie rzadziej myć, ponieważ posiadają powierzchnię po której spływa deszcz.