Samodzielne podlewanie ogrodu czy automatyczne nawadnianie?

Szczęśliwy ten, kto ma dużo czasu wolnego i może przeznaczyć je na swoje hobby. Jeszcze szczęśliwszy ten, który podczas swojego hobby może z przyjemnością wypełnić obowiązki domowe. Na przykład, jeśli ktoś pasjonuje się ogrodnictwem, to codzienne podlewanie trawnika i roślin nie będzie dla niego żadnym problemem.

Automatyka w pielęgnacji ogrodów

nawadnianie ogrodówZ kolei osoba, która nie cierpi pracy na świeżym powietrzu, może przez długie godziny zbierać się, aby „iść podlać trawnik” i odkładać ten obowiązek na później, żeby tylko odwlec wyjście poza swoją strefę komfortu. W pierwszym przypadku, codzienne samodzielne podlewanie ogrodu będzie przyjemnością. W drugim zaś – karą, dlatego lepiej zdecydować się na automatyczny system nawadniania ogrodu. Systemy te stają się coraz bardziej popularne wśród zapracowanych osób, które nie chcą po prostu marnować czasu na podlewanie dużego trawnika wokół domu. Profesjonalne nawadnianie ogrodów w Warszawie montowane jest przez firmy, które specjalizują się w ogrodnictwie. Jeżeli trafimy na dobrą firmę, możemy być pewni, że wykona ona dla nas także projekt nawodnienia – tj. pokaże, w których miejscach zraszacze sprawdzą się najlepiej. Prawidłowe rozmieszczenie pozwoli równocześnie nawodnić całą dostępną przestrzeń. Dzięki temu unikniemy na przykład wysuszonych plam trawy w miejscach, do których woda nie dotarła.

nawadnianie ogrodówPrzy automatycznych systemach takie sytuacja po prostu nie występują. Jeśli dana firma nie posiada doradcy w tych kwestiach, gdyż zajmuje się jedynie montażem, zwróćmy uwagę na to, czy producent danego systemu nawadniania przygotował w instrukcji obsługi wskazówki dotyczące zaprojektowania systemu. Najczęściej mówi się o tym, że zraszacze powinny znaleźć się w czterech rogach działki. Jeśli zasięg wody nie dociera do środka ogrodu, wówczas jeszcze jeden zraszacz powinien zostać zamontowany właśnie tam. Gdy nasza działka jest naprawdę sporej wielkości, często wymagane jest również zamontowanie zraszaczy na bokach. Oczywiście samo rozmieszczenie zraszaczy to nie jedyna kwestia, nad którą musimy się zastanowić. Istotny jest także rodzaj zraszaczy. Może to być zwykły tradycyjny zraszacz naziemny, ale też w ofercie producentów natrafimy na takie, które są montowane pod powierzchnią trawnika. Wysuwają się na wierzch automatycznie w ustalonym czasie podlewania, potem zaś chowają się pod ziemią. Jest to rozwiązanie estetyczne, dlatego decyduje się na nie sporo osób. Zraszacze wyposażone w sterowniki nawadniania pozwalają nam na ustalenie parametrów automatycznej pracy.

Jeżeli martwimy się, że taki system zużyje zbyt dużo wody, gdyż nie będziemy kontrolować jej poborów, nie musimy się tego obawiać. Systemy profesjonalnego nawadniania są wyposażone w czujniki wilgotności gleby oraz opadów – dzięki temu możemy być pewni, że gospodarowanie wodą będzie zgodne z potrzebami roślinności.